به گفته «تیری برتون»، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا، توییتر تصمیم گرفته تا پیروی از آیین نامه اختیاری اتحادیه اروپا در مورد اطلاعات نادرست آنلاین را کنار بگذارد.


برتون با انتشار یک توییت به شبکه اجتماعی متعلق به ایلان ماسک هشدار داد که با وجود تصمیم خود، نمی‌تواند از مسئولیت قانونی که در زمینه اطلاعات نادرست آنلاین وجود دارد، سر باز زند. او با اشاره به تعهداتی که توییتر طبق قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا (DSA) به عنوان یک پلتفرم آنلاین بسیار بزرگ (VLOP) از نظر قانونی مجبور به رعایت آن‌هاست، نوشت:

«توییتر آیین‌نامه داوطلبانه اتحادیه اروپا در برابر اطلاعات نادرست را کنار گذاشته است، اما تعهدات باقی می‌مانند. شاید بتوانید از چنین چیزی فرار کنید، اما نمی‌توانید از آن مخفی شوید. فراتر از تعهدات داوطلبانه، مبارزه با اطلاعات نادرست طبق DSA از 25 آگوست یک تعهد قانونی خواهد بود. تیم‌های ما برای اجرا آن آماده خواهند بود.»

قانون DMA اتحادیه اروپا که از آبان‌ماه سال گذشته وارد فاز اجرایی شده، VLOPهایی مانند توییتر را مجبور می‌کند تا خطرات سیستماتیک گفتمان مدنی و فرآیندهای انتخاباتی مانند اطلاعات نادرست را ارزیابی کنند و کاهش دهند. این پلتفرم‌ها اکنون سه ماه فرصت دارند تا وفاداری خود با تعهدات DSA را اعلام کنند.

قبل از تصاحب توییتر توسط ایلان ماسک در سال گذشته، مدیریت قبلی این شرکت در سال 2018 همراه با شرکت‌های دیگری مانند متا، گوگل و تیک تاک، قانون اتحادیه اروپا در برابر اطلاعات نادرست را پذیرفته بود. درحالی‌که این آیین‌نامه اختیاری است، اتحادیه اروپا در ژوئن سال 2022 گفته بود که پایبندی به آن جزئی از انطباق با DSA محسوب می‌شود.

احتمال ممنوعیت توییتر در اتحادیه اروپا

همانطور که TechCrunch در گزارش خود اشاره می‌کند، با تصمیم توییتر برای خروج از این قرارداد، آن هم سه ماه قبل از شروع اجرای DSA توسط اتحادیه اروپا، به‌ نظر می‌رسد که این شرکت قصد دارد قوانین اتحادیه در مورد نظارت بر محتوا را نادیده بگیرد. تصمیمی که می‌تواند برای توییتر و ایلان ماسک گران تمام شود.

اتحادیه اروپا در این صورت می‌تواند تا حداکثر 10 درصد از گردش مالی سالانه جهانی توییتر و در صورت تکرار، تا 20 درصد از گردش مالی آن را به‌عنوان جریمه تعیین کند. کمیسیون اروپا همچنین اعلام کرده که عدم رعایت مکرر این قوانین می‌تواند منجر به مسدودکردن پلتفرم متخلف در اتحادیه اروپا شود.