اندروید 13 برای اولین بار به امکان مدیریت فایل‌های بزرگ‌تر از 4 گیگابایت مجهز می‌شود چون بالاخره قرار است از فرمت فایل exFAT پشتیبانی کند. البته ظاهرا بستر استفاده از این قابلیت در نسخه قبلی اندروید هم وجود داشت، اما چرا نسخه بعدی این سیستم عامل بالاخره از این ویژگی استفاده خواهد کرد؟

به گزارش وب‌سایت «اندروید پلیس»، پیش‌تر «میشال رحمان» از وب‌سایت Esper گفته بود که دسترسی به exFAT تنها زمانی برای پیکسل 6 پرو او فراهم شده که از اندروید 12L به اندروید 13 بتا آپدیت کرده است. exFAT برای آن دسته از نسخه‌های اندروید که از کرنل 5.10 به بعد استفاده می‌کنند، در دسترس بود و اندروید 12L هم از کرنل 5.10.81-android12-9 بهره می‌برد. پس چرا به این ویژگی دسترسی نداشت؟

چرا exFAT تا قبل از اندروید 13 در دسترس عموم نبود؟
فرمت exFAT در حقیقت متعلق به مایکروسافت است. این شرکت در سال 2019 این فرمت را عمومی کرد و خواستار پشتیبانی از آن در لینوکس شد. سامسونگ پیش‌تر با پرداخت پول به مایکروسافت از این فرمت در گوشی‌های خود بهره می‌برد و در نهایت درایور این شرکت برای عرضه در کرنل لینوکس 5.7 انتخاب شد. در آن زمان، کرنل مشترک اندروید که توسط گوگل مدیریت می‌شد، بر نسخه لینوکس 5.4 سوار شده بود.

دستگاه‌هایی که از اندروید 12 استفاده می‌کنند به کرنل لینوکس 5.10 مجهز هستند و به لحاظ فنی باید از exFAT پشتیبانی کنند. با این حال، ظاهرا سرویسی موسوم به Volume Daemon یا VolD برای فراهم‌سازی دسترسی به این فرمت باید به برخی باینرهای کمکی دسترسی داشته باشد. ولی اندروید 12 پیکسل 6 پرو این باینری‌ها را نداشت. حالا این شرایط در اندروید 13 تغییر کرده و امکان استفاده از exFAT در این سیستم عامل فراهم شده است.

در آینده احتمالا سایر تولیدکنندگان هم قادر خواهند بود تا پشتیبانی از exFAT را به‌طور مستقیم از AOSP فراهم کنند.