به‌نظر می‌رسد شارژ بی‌سیم از طریق NFC به اندروید 15 اضافه خواهد شد.

گوشی‌های هوشمند و دیگر گجت‌ها معمولاً از فناوری شارژ بی‌سیم Qi استفاده می‌کنند، اما ظاهراً می‌توان از قابلیت NFC نیز برای این امر استفاده کرد که مزایایی نسبت به Qi دارد. به‌نظر می‌رسد در اندروید 15 امکان شارژ بی‌سیم با NFC فراهم خواهد شد.

براساس بررسی‌های انجام‌شده روی نسخه بتای اندروید 15 توسط Android Authority، گوگل ظاهراً در تلاش است تا پشتیبانی از شارژ بی‌سیم NFC را به این سیستم‌عامل بیاورد. بسیاری از دستگاه‌های کوچک‌تر از شارژ بی‌سیم Qi پشتیبانی نمی‌کنند، زیرا فضای کافی برای قراردادن سیم‌پیچ گیرنده شارژ ندارند. از آن سو، شارژ بی‌سیم NFC به فضای بسیار کمتری نیاز دارد، بنابراین برای دستگاه‌های کوچک‌تر مناسب‌تر است.

شارژ بی‌سیم با NFC در اندروید 15

برای شارژ بی‌سیم معمولاً از استاندارد Qi استفاده می‌شود. شارژ بی‌سیم Qi مدتی است که وجود داشته است و در بسیاری از دستگاه‌های هوشمندی که ما روزانه استفاده می‌کنیم، یافت می‌شود. بااین‌حال، بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی کوچک‌تر شارژ بی‌سیم Qi ندارند. برای برطرف‌کردن این مشکل، می‌توان از NFC بهره برد.

شارژ بی‌سیم NFC در سال 2020 معرفی شد و آنتن‌های بسیار کوچک‌تری نسبت به شارژ بی‌سیم Qi دارد. آنتن‌های شارژ بی‌سیم NFC می‌توانند اندازه کوچک‌تر از 1 سانتی‌متر داشته باشند و می‌توان آن‌ها را در دستگاه‌های هوشمند بسیار کوچک مانند هدفون، قلم، ساعت‌های هوشمند و برچسب‌های ردیاب قرار داد. به‌علاوه، می‌توان از همان آنتن برای انتقال داده‌های مختلف استفاده کرد و فضای بیشتری را نیز ذخیره کرد.

با وجود گذشت تقریباً چهار سال از معرفی شارژ بی‌سیم NFC، هنوز این فناوری راه خود را به بسیاری از محصولات تجاری باز نکرده است. شاید یکی از دلایل آن عدم پشتیبانی این فناوری از سوی سیستم‌عامل‌های اصلی مانند اندروید باشد. حالا به‌نظر می‌رسد به‌روزرسانی آینده اندروید 15 پشتیبانی از شارژ بی‌سیم NFC را اضافه خواهد کرد.

گوگل ابتدا در اواخر سال 2021، یعنی تقریباً یک‌سال‌و‌نیم پس از انتشار شارژ بی‌سیم NFC، سعی کرد پشتیبانی از این فناوری را به اندروید اضافه کند، اما بعداً از این امر صرف‌نظر کرد. حالا گویا دوباره این شرکت قصد دارد به سمت این فناوری بیاید.