گوگل رسماً نخستین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 15 را منتشر کرد تا مسیر عرضه جدیدترین آپدیت این سیستم‌عامل آغاز شود.

گوگل سرانجام اولین نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 15 را منتشر کرد. در ادامه، یک نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان (DP) دیگر منتشر می‌شود و بعد به اولین انتشار بتای این سیستم‌عامل خواهیم رسید؛ بنابراین مسیر انتشار جدیدترین به‌روزرسانی سیستم‌عامل اندروید رسماً آغاز شده است.

اندروید 15 تغییرات متنوعی را شاهد بوده. نسخه‌های پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان معمولاً تمرکز زیادی بر تولیدکنندگان اپ‌ها دارند. این نسخه از به‌اشتراک‌گذاری بخشی از نمایشگر پشتیبانی خواهد کرد؛ به این معنا که می‌توانید به‌جای کل صفحه‌نمایش، تنها بخشی از آن را ضبط کنید.

تغییرات جدید اندروید 15

گوگل در اندروید 13 پشتیبانی از دستگاه‌های MIDI 2.0 از طریق USB را فراهم کرد. حالا اندروید 15 این پشتیبانی را به اپ‌های MIDI مجازی می‌آورد. بخشی از تغییرات این آپدیت به Dynamic Performance Framework مربوط می‌شود که شیوه تعامل اپ‌های پرمصرف با سیستم توان گوشی را مدیریت می‌کند. گوگل امیدوار است که با این تغییرات بتواند پاسخ بهتری به نیاز اپ‌ها به CPU و GPU دهد و درعین‌حال، مصرف انرژی را بهینه کند.

اندروید 15 همچنین تمرکز خاصی بر مبحث حریم خصوصی دارد. این نسخه با تدابیر پیشرفته‌تری در برابر نفوذ بدافزارها درون فایل اپلیکیشن‌ها ایستادگی می‌کند. این آپدیت همچنین دارای جدیدترین نسخه Privacy Sandbox است که سعی دارد نمایش تبلیغات هدفمند را ضمن حفظ حریم خصوصی کاربران، ممکن کند.

اندروید 15 عملکرد دوربین در اپ‌های شخص ثالث را بهبود می‌دهد و پیش‌نمایش تصاویر کم‌نور هم بهتر خواهد شد تا آنچه که در نمایاب دوربین می‌بینید، تقریباً مشابه با چیزی باشد که پس از پردازش در گالری دریافت خواهید کرد.

طبق برنامه انتشار گوگل، اولین بتای اندروید 15 در ماه آوریل (فروردین-اردیبهشت) منتشر می‌شود و فاز بتا تا ماه ژوئیه (تیر-مرداد) ادامه خواهد یافت. درنهایت این آپدیت به حالت پایدار درمی‌آید و احتمالاً هم‌زمان با عرضه سری پیکسل 9 عرضه خواهد شد.

گفتنی است ک نصب نسخه پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان به کاربران عادی توصیه نمی‌شود و بهتر است تا انتشار نسخه بتا منتظر بمانیم؛ هرچند نسخه بتا نیز می‌تواند مشکلات و باگ‌های زیادی داشته باشد.