پس از حذف اپلیکیشن‌های دیوار و تپسی و دیجی‌کالا، اپلیکیشن آپ به‌عنوان چهارمین اپلیکیشن ایرانی از فروشگاه اینترنتی گوگل حذف شده است.
به گزارش روابط‌عمومی آپ، شرکت گوگل به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران و با استناد به ماده ۱۶.۵ قوانین توسعه‌دهندگان، اپلیکیشن آپ را از گوگل‌پلی حذف کرده است. این موضوع از طریق ایمیل به شرکت آپ اعلام شده و همچنین دسترسی به اکانت این اپلیکیشن در گوگل‌پلی امکان‌پذیر نیست.

اپلیکیشن آپ با ده‌ها میلیون کاربر فعال و نصب در گوگل‌پلی باسابقه‌ترین و محبوب‌ترین اپلیکیشن پرداختی کشور است.

آرمان فرج‌زاده مدیر ارشد اجرایی آپ در خصوص حذف این اپلیکیشن از گوگل‌پلی می‌گوید: «ضرر این مدل اتفاقات به‌طور کلی سمت کاربران است. زیرا نیازمندی به اپلیکیشن‌هایی همچون آپ همواره وجود دارد. بنابراین کاربران مجبور هستند تا اپلیکیشن را از سایر مسیرها دریافت کنند. از طرفی ممکن است برخی کاربران تمایلی به استفاده از استورهای داخلی برای دانلود اپلیکیشن نداشته باشند و آن را از منابع نامشخص دریافت کنند. این موضوع نیز به‌دلیل حوزه فعالیتی آپ که صنعت فین‌تک و مالی است، خطرات خاص خود را در پی دارد.»

به گفته آرمان فرج‌زاده، تیم حقوقی آپ پیگیر این موضوع است تا هرچه سریع‌تر مشکل برطرف شود.

اگر چه در پاییز سال گذشته وزارت خزانه‌‌‌داری آمریکا برخی تحریم‌‌‌های تکنولوژی و اینترنتی علیه کاربران ایرانی را لغو کرده، اما به‌نظر می‌رسد موج جدید حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل‌پلی به دلیل تحریم، بار دیگر گریبان‌گیر کسب‌وکارها و استارتاپ‌های ایرانی شده است.

این اولین بار نیست که گوگل اقدام به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از گوگل‌پلی می‌کند و احتمالا آخرین بار هم نخواهد بود. اتفاقی که گوگل هر چند وقت یک‌بار نسبت به کسب‌وکارهای موفق ایرانی انجام می‌دهد و اکنون نوبت به آپ، دیوار و تپسی و دیجی‌کالا رسیده است.

ساعتی پیش از انتشار خبر حذف اپلیکیشن آپ، دو اپلیکیشن پرکاربر دیجی‌کالا و تپسی هم از فروشگاه گوگل‌پلی حذف شده بودند.