اپل در چند اسلاید توضیح می‌دهد که نسبت به گوگل، رویکرد بهتری درباره حریم خصوصی دارد.

در جریان دادگاه ضدانحصار گوگل اسناد جدیدی از اپل توسط وزارت دادگستری فاش شده که به سال 2013 مربوط می‌شوند و در آن‌ها روی شیوه‌های حفظ حریم خصوصی گوگل و نحوه مدیریت داده‌های کاربران تمرکز شده است. نکته جالب اینکه در یکی از این اسلایدها، اپل از اندروید به‌عنوان «یک دستگاه ردیابی عظیم» یاد کرده است.

براساس گزارش Android Authority، در سال 2013، «ادی کیو»، نایب رئیس ارشد بخش خدمات و نرم‌افزار اپل، ایمیل‌هایی را برای «تیم کوک» ارسال کرده است که در آن‌ها به جزئیات نحوه رقابت غول سازنده آیفون با گوگل در زمینه حفظ حریم خصوصی اشاره می‌کند. بزرگ‌ترین نکته‌ای که در این ایمیل‌ها وجود دارد، اسلایدی است که در آن نوشته شده:

«اندروید یک دستگاه ردیابی عظیم است.»

مقایسه رویکرد اپل با اندروید و گوگل

اپل در اسلاید دیگری توضیح می‌دهد که نسبت به گوگل، رویکرد بهتری به حریم خصوصی دارد. در این اسلاید (تصویر زیر) توضیح داده شده که اپل فقط زمانی داده‌های کاربران را جمع‌آوری می‌کند که تجربه بهتری برای آن‌ها فراهم کند. بااین‌حال، گوگل در تمام سرویس‌های خود این کار را انجام می‌دهد. در مثال دیگری، اپل می‌گوید که جستجوی صوتی گوگل با حساب کاربر در ارتباط است، اما Siri از داده‌های Apple ID استفاده نمی‌کند.

این اسناد به‌عنوان بخشی از شهادت «ادی کیو» در دادگاه ضدانحصار گوگل فاش شده است. وزارت دادگستری گوگل را به انحصار در بازار موتورهای جستجو متهم کرده است و تاکنون اسناد دیگری فاش شده که طبق آن‌ها، غول فناوری سالانه بین 18 تا 20 میلیارد دلار به اپل پرداخت می‌کند تا موتور جستجوی پیش‌فرض برتر آیفون باقی بماند. اخیراً هم در گزارش دیگری گفته شده بود که «ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل، شخصاً از تیم کوک خواسته بود اپ گوگل به‌طور پیش‌فرض روی همه آیفون‌ها نصب شود.

اپل درحالی اندروید را یک «دستگاه ردیابی عظیم» توصیف کرده است که طبق یک ایمیل مربوط به سال 2016، این شرکت از گوگل درخواست کرده تا روند اشتراک‌گذاری داده‌های دو شرکت به‌صورت متقابل انجام شود.