اگر گوشی گلکسی S22 شما از نشان‌گر LED باتری یا اعلانات بهره نمی‌برد ولی خیلی به چنین قابلیتی نیاز دارید، نگران نباشید. چرا که اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که می‌توانند حفره‌ی دوربین سلفی گوشی را به نشان‌گر اعلانات یا باتری تبدیل کنند.

سری گلکسی S22 مجموعه‌ای کامل از یک گجت هوشمند هستند که کاربران نیاز دارد. از دوربین و نمایشگر گرفته تا قدرت سخت‌افزاری و امکانات نرم‌افزاری، همه چیز در این محصولات به لطف فناوری‌های پیشرفته‌ی سامسونگ در بالاترین سطح خود قرار گرفته‌اند. اما یکی از قابلیت‌های جالب این گوشی‌ها که شاید کمتر به آن توجه کرده باشید، حفره‌ی کوچکی است که دوربین سلفی گوشی در آن تعبیه شده است. شاید فکر کنید سامسونگ این کار را به خاطر زیبایی گوشی انجام داده که درست است. خود سامسونگ هم شاید در ابتدا چنین فکری را در سر داشت اما این حفره علاوه بر آن، کاربرد دیگری هم دارد.

خوشبختانه یکی از برتری‌های بزرگ اندروید و گوشی‌های اندرویدی نسبت به آیفون و iOS، امکان شخصی‌سازی بالایی است که سیستم‌عامل گوگل به کاربران می‌دهد. دست شما در این اکوسیستم برای اعمال تغییراتی گسترده روی گوشی‌تان کاملا باز است. یکی از همین کارها اما امکان تغییر کاربرد حفره‌ی دوربین سلفی است. البته بهتر است بگوییم اختصاص چند کار به این حفره چون قبل از این، کار خاصی از آن شاهد نبودیم.

در حال حاضر دو اپلیکیشن تحت عنوان Energy Ring و aodNotify برای دانلود در دسترس قرار دارند که باعث می‌شوند حفره‌ی دوربین سلفی به عنوان یک نشان‌گر LED عمل کرده و به شما بگوید آیا اعلانی برایتان ارسال شده یا خیر. همچنین این اپلیکیشن‌ها امکان این را دارند که به عنوان نشان‌گر باتری عمل کنند. بنابراین دیگر نیازی به یک چراغ LED مجزا نخواهید داشت. خوشبختانه این دو اپلیکیشن به‌تازگی آپدیتی را دریافت کردند که به لطف آن، از گوشی‌های سری گلکسی S22 نیز پشتیبانی می‌کنند. بنابراین اگر از گوشی‌های سری گلکسی S22 استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌شود حتما این اپلیکیشن‌ها را دانلود و استفاده کنید.

AodNotify؛ استفاده از حفره‌ی دوربین سلفی به عنوان نشان‌گر LED
aodNotify توسط یکی از اعضای توسعه‌دهندگان XDA طراحی شده است که به گوشی شما این اجازه را می‌دهد تا از بخش کوچکی که حفره‌ی دوربین سلفی را احاطه کرده، به عنوان نشان‌گر LED برای اعلانات استفاده کند. این اپلیکیشن بدون هیچ مشکلی با گوشی‌های سامسونگ کار می‌کند و حتی در حالت نمایشگر همیشه روشن هم مشکلی از بابت روشن شدن ندارد. بنابراین وقتی گوشی در این حالت هم قرار دارد، در صورتی که اعلانی داشته باشید، اطراف حفره‌ی دوربین سلفی روشن خواهد شد و شما را از بابت وجود یک اعلان آگاه می‌سازد. نکته‌ی بهتر اما جایی است که حتی در صورت خاموش بودن کامل صفحه هم این حفره عملکرد خود را حفظ می‌کند.

aodNotify همچنین به شما اجازه می‌دهد اطراف دوربین سلفی را با حالت‌های مختلف نوری شخصی‌سازی کنید. یعنی یک نور ثابت یا بدون امکان تغییر قرار نیست به نمایش در بیاید، بلکه کاربر می‌تواند آن را طبق سلیقه‌ی خود شخصی‌سازی کند. همچنین یک بخش دیگر هم در این اپلیکیشن قرار دارد که در واقع پیش‌نمایشی از اعلانات دریافتی را برایتان به نمایش می‌گذارد تا بدین ترتیب مجبور نباشید برای چک کردن آن، حتما صفحه‌ی گوشی را روشن کنید.

Energy Ring؛ نشان‌گر باتری
اپلیکیشن دوم، Energy Ring نام دارد که آن هم توسط یکی از توسعه‌دهندگان XDA طراحی شده است. این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند اطلاعات مربوط به هر سطح باتری را با نوارهای رنگی اطراف حفره‌ی دوربین سلفی کسب کنید. این نوارهای رنگی امکان شخصی‌سازی بسیار گسترده‌ای دارند و به هر شکلی که بخواهید می‌توانید آن‌ها را طبق سلیقه‌ی خود در بیاورید. حتی با نصب یک افزونه‌ی دیگر که توسط همین توسعه‌دهنده طراحی شده است و Access Dots نام دارد، می‌توانید امکانات و قابلیت‌های آن را هم افزایش دهید.

این اپلیکیشن خرید درون برنامه‌ای هم دارد که بیشتر امکاناتی که در این صورت فعال می‌شود برای اهداف شخصی‌سازی است. طبق اعلام توسعه‌دهنده، این اپلیکیشن تأثیر خاصی روی مصرف انرژی ندارد و اصلا فشاری به پردازنده وارد نمی‌کند. به خاطر داشته باشید که بهینه‌سازی Energy Ring برای سری گلکسی S22 هنوز در مراحل اولیه قرار دارد بنابراین ممکن است اندکی باگ داشته باشد.