ربات‌های ساخته‌شده توسط شرکت سوئیسی Ascento دارای دو چرخ، چندین سنسور و هوش مصنوعی هستند و می‌توانند وظایف نظارت و گشت‌زنی را انجام دهند.
با وجود کمبود نیروی کار و همچنین توجه بیش‌از‌پیش به ایمنی، شرکت‌های امنیتی سراسر جهان به‌دنبال استقرار ربات‌ها برای انجام گشت‌زنی و نظارت هستند. در همین راستا، استارتاپ سوئیسی Ascento یک ربات گشت‌زنی دارای دو چرخ ساخته که در شش ماه گذشته، برای شرکت امنیتی Securitas AG به‌عنوان یک محافظ عمل کرده است.

به گزارش یورونیوز، Ascento می‌گوید این ربا‌ت گشت‌زنی با حضور در چندین منطقه آزمایشی ازجمله انبار راه‌آهن سوئیس، لایه‌ای از امنیت بیشتر و افزایش بازده عملکرد را فراهم کرده است. این ربات دارای چرخ‌هایی به‌عنوان پا است که به‌صورت تاشو طراحی شده‌اند. در قسمت سر ربات، رایانه، باتری، سنسورها و هوش مصنوعی مبتنی بر ابر جاسازی شده‌اند.

قابلیت‌های ربات Ascento

«الساندرو مورا»، مدیرعامل و بنیان‌گذار Ascento، درباره قابلیت‌های این ربات می‌گوید:

«می‌تواند از زمین‌های صاف و موانع عبور کند، حتی می‌تواند از یک یا دو پله بالا برود که دلیل آن، استفاده از چرخ‌ها و پاها است.»

از دیگر ویژگی‌های این ربا‌ت گشت‌زنی می‌توان به دوربین حرارتی اشاره کرد که با کمک آن می‌تواند افراد و وسایل نقلیه را تشخیص دهد. همچنین یک دوربین 360 درجه در آن به کار گرفته شده است که می‌تواند از محیط اطراف خود عکس بگیرد. اپراتور شرکت امنیتی نیز می‌تواند از راه دور با ربات ارتباط برقرار کند.

Ascento در ادامه قصد دارد قابلیت تولید گزارش‌های امنیتی روزانه خودکار را به این ربات ارائه کند.

به گفته این شرکت، ربات‌های محافظ آن می‌توانند در مناطق بزرگ و فضاهای باز که معمولاً مراقبت‌کردن از آن‌ها به نیروی انسانی زیادی نیاز دارد، به‌عنوان یک نگهبان امنیتی وظیفه گشت‌زنی را انجام دهند و همچنین استفاده از آن‌ها باعث می‌شود هزینه این کار بسیار کمتر شود.