مایکروسافت آپدیت 22H2 ویندوز ۱۱ را برای بتا تسترها منتشر کرده که در آینده‌ی نزدیک برای تمام کاربران این سیستم‌عامل ارائه می‌شود. اما این آپدیت از چه ویژگی‌های جدیدی بهره می‌برد؟ در ادامه به ۱۰ ویژگی جدید مهم این آپدیت می‌پردازیم. گفتنی است مایکروسافت هنوز تاریخ دقیق انتشار این آپدیت را اعلام نکرده ولی به نظر می‌رسد در تابستان یا پاییز امسال تمام کاربران می‌توانند از این آپدیت بهره ببرند.

ظاهر متفاوت Task Manager

در این آپدیت ظاهر Task Manager هماهنگی بیشتری با زبان طراحی ویندوز ۱۱ پیدا کرده است. روی هم رفته مایکروسافت همان رویکرد استفاده شده برای رابط کاربری Notepad را برای این بخش هم اعمال کرده است. این یعنی تمام قابلیت‌های اصلی سر جای خود قرار دارند، ولی در کل از نظر بصری جذاب‌تر شده است. از قابلیت‌های جدید آن هم می‌توانیم به قابلیت Efficiency Mode اشاره کنیم که برای برخی پردازش‌ها می‌توانید آن را فعال کنید تا انرژی کمتری مصرف کنند.

Drag and Drop تسک‌بار

یکی از مهم‌ترین اشتباهات مایکروسافت برای ویندوز ۱۱ این بود که قابلیت Drag and Drop تسک‌بار را حذف کرد. حالا خوشبختانه با آپدیت ۲۲H2 این قابلیت بار دیگر به میادین برمی‌گردد. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که مثلا یک فایل یا عکس را از پوشه‌ی موردنظر بگیرید و در تسک‌بار روی آیکن تلگرام رها کنید تا بتوانید آن را برای دوست خود بفرستید. متاسفانه در این آپدیت هم بدون دستکاری رجیستری نمی‌توانید موقعیت تسک‌بار را تغییر دهید.

تب‌ها در فایل اکسپلورر

مایکروسافت مدت‌هاست که در حال آزمایش وجود تب‌ها در فایل اکسپلورر است و به احتمال زیاد این قابلیت با آپدیت ۲۲H2 ویندوز ۱۱ برای تمام کاربران ارائه می‌شود. ولی هنوز در این رابطه با قاطعیت زیادی نمی‌توانیم صحبت کنیم. کارکرد آن هم مطابق انتظار خواهد بود. این یعنی به جای باز کردن چندین پنجره، فقط در یک پنجره می‌توانید تب‌های زیادی را برای پوشه‌های متفاوت باز کنید.

بهبود قابلیت Snap

یکی از بهترین قابلیت‌های جدید ویندوز ۱۱ همین مشخصه‌ی Snap است که به کاربران اجازه می‌دهد راحت‌تر از گذشته چینش پنجره‌ها را مشخص کنند. حالا در این آپدیت جدید با تکان دادن پنجره‌ها، چندین گزینه در بخش فوقانی رابط کاربری می‌توانید ببینید که با کشاندن پنجره بر روی هر یکی از گزینه‌ها، پنجره‌ در موقعیت موردنظر شما قرار می‌گیرد.

همچنین با فشردن کلید‌های Windows+Z می‌توانید این گزینه‌ها را مشاهده کنید و با فشردن اعداد، پنجره در یکی از این حالت‌ها قرار می‌گیرد. در بخش تنظیمات هم امکان شخصی‌سازی این قابلیت وجود دارد.

بهبود منوی استارت

در آپدیت ۲۲H2 ویندوز ۱۱ در منوی استارت می‌توانید پوشه ایجاد کنید تا میان‌برهای موردنظر خود را درون آن قرار دهید. همچنین از نظر نمایش آیکن‌ها در این بخش، به امکانات شخصی‌سازی بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید.

دسترسی به گجت‌های بلوتوثی از تسک‌بار

بخش Quick Settings در آپدیت ۲۲H2 ویندوز ۱۱ ویژگی‌های جدیدی را ارائه می‌دهد که یکی از آن‌ها، امکان دسترسی به گجت‌های بلوتوثی بدون نیاز به مراجعه به بخش تنظیمات است. مانند قطع و وصل کردن شبکه وای‌فای که به سادگی صورت می‌گیرد، در این نسخه قطع و وصل کردن گجت‌های بلوتوثی هم به سادگی امکان‌پذیر می‌شود.

بازطراحی بخش تنظیمات پرینت

در این آپدیت هنگامی که می‌خواهید فایلی را پرینت بگیرید، در پنجره‌‌ای که در این زمان به نمایش درمی‌آید، با طراحی جدیدی روبرو می‌شوید. گفتنی است این پنجره حالا از حالت تاریک هم پشتیبانی می‌کند.

زیرنویس زنده برای انواع صدا

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب آپدیت جدید ویندوز ۱۱، امکان بهره‌گیری از ویژگی زیرنویس زنده برای انواع صداها است. حالا این صدا می‌تواند مربوط به یک ویدیو باشد یا فایل صوتی. این فرایند به طور داخلی درون سیستم صورت می‌گیرد.

تغییر طراحی منوی تغییر صدا

در آپدیت ۲۲H2 ویندوز ۱۱ منوی مربوط به افزایش یا کاهش صدا تغییر کرده است. همچنین در این آپدیت، می‌توانید نشانه‌گر ماوس را بر روی آیکن صدا در تسک‌بار قرار دهید و سپس‌با اسکرولر ماوس قادر به افزایش یا کاهش صدا هستید.

دو برنامه‌ی جدید، شامل ویدیو ادیتور

با نصب این آپدیت می‌توانید از دو برنامه‌ی جدید Clipchamp و Family به طور پیشفرض استفاده کنید. مایکروسافت در سال ۲۰۲۱ برنامه‌ی Clipchamp را خریداری کرد که یک ویدیو ادیتور محسوب می‌شود. در ابتدا برای خروجی ۱۰۸۰p باید ماهانه ۹ دلار می‌پرداختید که این محدودیت برداشته شده است. البته همچنان برای بهره‌گیری از برخی قابلیت‌های پیشرفته، باید ماهانه مبلغی بپردازید. برای افرادی که دلتنگ Movie Maker بودند، این برنامه می‌تواند جایگزین مناسبی باشد.

برنامه‌ی Family هم به پدر و مادرها اجازه می‌دهد برای فرزندان خود در زمینه‌ی استفاده از کامپیوتر محدودیت‌های زیادی را اعمال کنند تا مثلا فقط یک ساعت در روز اجازه‌ی بازی کردن داشته باشند.

آیا این آپدیت ارزش نصب کردن دارد؟
واقعیت این است که هیچکدام از این ویژگی‌ها تجربه‌ی کاربری را به طور گسترده تغییر نمی‌دهند و احتمالا برای بخش بزرگی از کاربران اهمیت چندانی ندارند. اما در هر صورت برای کاربرانی که در حال استفاده از ویندوز ۱۱ هستند، این قابلیت‌های جدید مفید خواهد بود. اگر هم هنوز ویندوز ۱۱ را نصب نکرده‌اید، خوشبختانه نصب این ویندوز بر روی کامپیوترهای قدیمی بسیار ساده‌تر از گذشته شده است.