برایان کاکس به‌ویژه اعتقاد دارد که هوش مصنوعی می‌تواند برای بازیگران جوان خطراتی را به‌همراه داشته باشد.

همین هفته گذشته بود که «اسکارلت جوهانسون»، بازیگر مشهور هالیوود، اعلام کرد که قصد دارد از توسعه‌دهنده یک اپلیکیشن هوش مصنوعی به‌دلیل استفاده از نام و چهره‌اش در یک تبلیغ آنلاین شکایت کند. حالا «برایان کاکس»، ستاره اسکاتلندی سریال Succession، درباره هوش مصنوعی صحبت کرده است.

کاکس در گفت‌وگوی خود با اسکای نیوز انگلیس گفته است که استفاده از هوش مصنوعی برای ساخت نسخه دیجیتال یک بازیگر و استفاده از آن برای همیشه، «سرقت هویت» محسوب می‌شود و باید آن را به‌عنوان «موضوع حقوق بشری» درنظر گرفت.

او گفت:

«این موضوع خواب شب را از من نگرفته است، اما نگران آن هستم و می‌خواهم برطرف شود. فکر می‌کنم هوش مصنوعی یک موضوع حقوق بشری است. درواقع یک سرقت هویت محسوب می‌شود و درحال‌حاضر بسیار رایج است.»

کاکس همچنین در ادامه صحبت‌های خود به‌ویژه برای بازیگران جوان ابراز نگرانی کرد؛ او احساس می‌کند آن‌ها بیشتر در معرض استثمار تهیه‌کنندگان هستند:

«بازیگران جوان‌تر در شرایطی قرار می‌گیرند که به آن‌ها گفته می‌شود این کار را انجام دهند و آن کار را انجام ندهند، اما در آن زمان نمی‌دانند که چه کاری انجام می‌دهند.»

بازیگران در مقابل هوش مصنوعی

بازیگران در آمریکا بیش از 100 روز است که به‌دلیل حقوق و شرایط کاری خود (ازجمله ارائه تدابیری برای محافظت از آن‌ها در برابر هوش مصنوعی) اعتصاب کرده‌اند. آن‌ها به‌ویژه حرفه خود را در برابر فناوری‌های جدید آسیب‌پذیر می‌دانند؛ ازجمله هوش مصنوعی که می‌تواند حالات چهره، حرکات بدن و صدای آن‌ها را با دقت زیاد شبیه‌سازی کند.

علاوه بر اسکارلت جوهانسون، بازیگر فیلم‌های Avengers که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، بازیگران مطرح دیگری ازجمله «تام هنکس»، «تام کروز» و «کیانو ریوز» نیز سوژه دیپ‌فیک‌های غیرقانونی شده‌اند.

هم‌زمان با انتشار این گزارش‌ها، چند روز پیش اولین اجلاس بین‌المللی هوش مصنوعی در لندن برگزار شد که سران 28 کشور درباره خطرات این فناوری در آن صحبت کردند.