بازار چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار داغ است و شرکت‌های مختلفی می‌خواهند با محصولات خود در مرکز توجه قرار بگیرند. حالا بانک و شرکت مالی روسی Sberbank که تحت حمایت دولت قرار دارد، یک چت‌بات جدید به نام GigaChat را عرضه کرده است که می‌خواهد با محبوب‌ترین چت‌بات این روزها، یعنی ChatGPT‌ رقابت کند.
روزیاتو
درحالی‌که Sberbank از عرضه چت‌بات GigaChat خبر داده، درحال‌حاضر تنها به‌صورت آزمایشی و آن‌ هم به‌صورت دعوتنامه‌ای در اختیار کاربران قرار گرفته است. به گفته Sberbank، آنچه GigaChat را از سایر چت‌بات‌های خارجی جدا می‌کند، توانایی آن در صحبت‌کردن به زبان روسی و عملکرد هوشمندانه‌تر در این زبان است.

شرکت روسی Sberbank در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری سنگینی در دنیای فناوری داشته و می‌خواهد وابستگی‌اش به شرکت‌های غربی را کاهش دهد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که پس از حمله روسیه به اوکراین، بسیاری از کشورهای غربی روسیه را تحریم و البته شرکت‌های فناوری هم آن را ترک کردند.

رقبای ChatGPT افزایش می‌یابند
اگرچه GigaChat نمی‌تواند به‌معنای واقعی کلمه رقیب ChatGPT باشد، اما نشان‌دهنده این موضوع است که شرکت‌های مختلف به‌دنبال به‌چالش‌کشیدن سلطه OpenAI در بازار چت‌بات‌ها هستند.

در کنار کمپانی‌های آمریکایی مانند گوگل و متا که سرمایه‌گذاری سنگینی روی هوش مصنوعی داشته‌اند و می‌خواهند با محصولات متنوع به جنگ OpenAI و البته مایکروسافت بروند، شرکت‌های چینی هم فعالیت گسترده‌ای در این زمینه دارند. این فعالیت‌ها به‌گونه‌ای است که چند وقت پیش «برد اسمیت»، رئیس مایکروسافت، درباره ظهور رقیب اصلی ChatGPT از چین هشدار داد.

شرکت‌های چینی مطرح مانند بایدو و علی‌بابا تا به امروز مدل‌های هوشمند مصنوعی خود را معرفی و عرضه کرده‌اند. برای مثال می‌توان با مدل هوش مصنوعی علی‌بابا در دو زبان انگلیسی و چینی صحبت کرد که می‌تواند در بازار جهانی عرضه شود و ChatGPT را به چالش بکشد.

حالا هم شرکت روسی Sberbank با GigaChat وارد میدان رقابت شده است و انتظار می‌رود به پیشرفت در این زمینه ادامه دهد. بنابراین انتظار داریم در آینده نزدیک رقابت در دنیای چت‌بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی فشرده‌تر از همیشه شود.