براساس رندرهای نمونه‌های اولیه آیفون 16، انتظار می‌رود که سال آینده این گوشی تغییراتی در ظاهر و چیدمان دوربین خود داشته باشد.

براساس رندرهای سه نمونه اولیه آیفون 16، احتمال دارد که سال آینده مدل معمولی این سری تغییراتی در طراحی داشته باشد. این تصاویر دوربین‌های آیفون 16 را در دو حالت نشان می‌دهند. در حالت اول، دوربین‌های آیفون 16 با چیدمان عمودی، تقریباً مشابه آیفون 12 و دیگری مشابه آیفون X است که دوربین در محفظه‌ای کپسولی قرار دارد.

براساس گزارشی تازه، آیفون 16 با دو طرح مختلف برای برآمدگی دوربین درحال آزمایش است. یکی از طراحی‌ها مشابه برجستگی دوربین آیفون 15 فعلی است، اما لنزها به‌جای حالت مورب، به‌صورت عمودی چیده شده‌اند. البته این گزارش احتمال می‌دهد که اپل طراحی دیگری شبیه به آیفون 7 پلاس و آیفون X را نیز درنظر بگیرد؛ در طرح دوم دوربین‌ها در یک برآمدگی عمودی یکپارچه قرار گرفته‌اند. نسبت به آیفون 15، محل قرارگیری فلش LED در هر دو طرح یکسان است که نشان می‌دهد اپل قصد ندارد موقعیت فلش را تغییر دهد.

رندرهای آیفون 16 و مشخصات احتمالی آن

آیفون رندرشده با رنگ زرد دارای دکمه اکشن، دکمه تنظیم صدای یکپارچه و برآمدگی دوربین به سبک آیفون X است، آیفون صورتی‌رنگ دکمه اکشن و دکمه‌های مجزای صدا دارد و آیفون مشکی‌رنگ نیز دارای دکمه بزرگ‌تر اکشن و دکمه خازنی جدید در پایین است.

دکمه صدای یکپارچه آیفون 16 احتمالاً بخشی از پروژه کنسل‌شده Bongo باشد که ابتدا برای عرضه در آیفون 15 پرو درنظر گرفته شده بود. این دکمه یکپارچه عملکردی لمسی را در اختیار کاربران قرار می‌داد، اما در اوایل سال جاری میلادی به‌دلیل مشکلات فنی لغو شد. پس از لغو پروژه Bongo، اپل به دکمه‌های مکانیکی بازگشت.

اندازه دکمه اکشن در پیکربندی‌های مختلف این رندرها متفاوت است. برخی از طرح‌ها و نمونه‌های اولیه دارای یک دکمه اکشن بسیار بزرگ‌تر هستند که به‌عنوان بخشی از پروژه Atlas در تلاش برای تغییر دکمه اکشن از مکانیکی به خازنی ایجاد شده است.

اپل همچنین درحال آزمایش دکمه جدیدی در سمت راست آیفون 16 است. انتظار می‌رود که آیفون 16 دارای یک دکمه خازنی کاملاً جدید باشد که به‌صورت داخلی با نام رمز پروژه Nova توسعه یافته است. اطلاعات به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که این دکمه، با نام احتمالی Capture، شاید در عکاسی به‌کار برود.

براساس رندرها، پنل جلویی آیفون 16 تغییر محسوسی ندارد و همچنان از داینامیک‌آیلند استفاده می‌کند. انتظار می‌رود که مدل پایه آیفون 16 دارای صفحه‌نمایش مشابه نسل قبلی باشد. همانند آیفون 15، آیفون 16 نیز دارای درگاه USB-C در پایین دستگاه خواهد بود.