اپل در جریان کنفرانس WWDC24 روز دوشنبه، ویژگی جدیدی به نام «های‌لایت» یا Highlights را برای iOS 18 در مرورگر سافاری معرفی کرد.

اپل در جریان کنفرانس WWDC24 دوشنبه، ویژگی جدید مرورگر سافاری به نام «های‌لایت» یا Highlights را برای iOS 18 معرفی کرد که از یادگیری ماشینی برای تولید خلاصه‌ها و استخراج اطلاعات مفید دیگر درباره صفحات وب استفاده می‌کند.

طبق اعلام اپل، ویژگی جدید Highlights در سافاری، می‌تواند اطلاعات مفیدی را هنگام مرور صفحات به کاربران بدهد که شامل خلاصه مقاله‌ها، مسیرها و لینک‌های سریع است.

این ویژگی ابتدا، در زمان توسعه، «جستجوی هوشمند» (Intelligent Search) نام‌گذاری شده و خبرهای مختلفی نیز درمورد آن منتشر شده بود.

های‌لایت ویژگی کاربردی و جدید سافاری 18
با های‌لایت کاربران می‌توانند به‌سرعت اطلاعاتی درباره افراد، موسیقی‌ها، فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و مکان‌ها را مرور و دریافت کنند.

برای مثال، کاربران در زمان برنامه‌ریزی برای سفر، می‌توانند اطلاعات مرتبط‌تر درباره مکانی را دریافت کنند. این می‌تواند شامل شماره تماس و آدرس هتلی باشد که کاربر ممکن است به آن علاقه‌مند باشد.

طبق گفته اپل، کاربران از طریق Highlights، امکان پخش موسیقی یک هنرمند یا دریافت جزئیات درباره برنامه‌ای تلویزیونی یا فیلم را نیز در اختیار دارند.

همچنین سافاری 18 حالت خوانش (Reader view) دارد که بازطراحی شده است و شامل فهرست مطالب تولیدشده توسط هوش مصنوعی همچنین خلاصه مقاله‌های خبری است. همان نوع خلاصه‌ها نیز در رابط کاربری های‌لایت در سافاری در دسترس خواهند بود.

پیش‌تر در گزارش اختصاصی وب‌سایت اپل اینسایدر، درباره پروژه BlackPearl اپل گفته شده بود نرم‌افزار هوش مصنوعی این شرکت می‌تواند خلاصه‌های سه‌جمله‌ای از مقالات تولید کند. به‌ نظر می‌رسد سافاری 18 از این خلاصه‌سازی‌ها برای های‌لایت‌ها و حالت خوانش جدید استفاده خواهد کرد.

همچنین سافاری 18 حالت جدیدی به نام Viewer دارد که بلافاصله ویدیو را در صفحه شناسایی می‌کند و گزینه انتقال ویدیو به حالت تصویردرتصویر یا تغییر به حالت تمام‌صفحه را ارائه می‌دهد.

ویژگی مسدودکننده محتوای داخلی اپل به‌ نام Web Eraser به‌طور قابل‌توجهی در نسخه جدید سافاری غایب است. احتمالاً به‌دلیل فشارها و شکایت‌های انجمن رسانه‌های خبری بریتانیا و گروهی از ناشران فرانسوی اپل این ویژگی را قبل از انتشار کنار گذاشته است.