انتظار می‌رود که سامسونگ در دنباله سال 2023 یا در نیمه اول سال 2024 هدست واقعیت گسترده (XR) جدیدی معرفی کند. حالا در گزارشی اعلام شده است که این شرکت درزمینه ساخت تراشه‌های XR هم مشغول برنامه‌ریزی است و می‌خواهد سهمی در این بازار داشته باشد.
به گزارش KEDGlobal، کسب‌وکار سامسونگ LSI که مسئول طراحی پردازنده‌های اگزینوس و سنسورهای دوربین ایزوسل است، اولین قدم‌ها برای تولید تراشه‌های مخصوص محصولات واقعیت گسترده را برداشته.

با توجه به اینکه شرکت‌های بیشتر و بیشتری به‌دنبال معرفی هدست‌های واقعیت مجازی، افزوده، ترکیبی یا گسترده هستند، این شرکت می‌تواند شانس مناسبی برای موفقیت در این بازار داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود که سامسونگ در این راه با کوالکام و گوگل به رقابت بپردازد.

سامسونگ می‌خواهد تراشه واقعیت گسترده (XR) بسازد
این غول فناوری کره جنوبی می‌تواند تراشه‌های جدید را به‌طور کامل خودش تولید کند یا تراشه‌های فعلی را دستکاری نماید تا برای استفاده در دستگاه‌های XR مناسب شوند. این چیپست‌ها برای اجرای سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌ها، محاسبه داده‌های حسگرها و ردیابی حرکات کاربر کاربرد دارند. هدست‌های XR می‌توانند قابلیت‌هایی مثل ترجمه زنده، جلسات فراگیر و مسیریابی با کیفیت بالا را ارائه کنند.

شرکت تحقیقاتی کانترپوینت پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2025 فروش دستگاه‌های واقعیت گسترده به بیش از 100 میلیون دستگاه برسد. آمار فروش سالانه این محصولات درحال‌حاضر 18 میلیون دستگاه است. ارزش فروش محصولات در بازار XR نیز تا 2025 احتمالاً به 50 میلیارد دلار خواهد رسید و رشدی قابل‌توجه را نسبت به فروش 13.9 میلیارد دلاری سال 2022 تجربه خواهد کرد.

کسب‌وکار سامسونگ MX که اولین هدست XR این شرکت را تولید می‌کند، در‌زمینه سیستم‌عامل با گوگل و برای پردازنده با کوالکام همکاری خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که اپل هم هفته آینده در WWDC 2023 از اولین هدست واقعیت ترکیبی (MR) خود پرده بردارد. این محصول می‌تواند زمینه‌ساز تحولی عظیم در بازار باشد.