گوگل از مدت‌ها قبل از هوش مصنوعی برای کاهش مصرف انرژی مراکز داده‌ی خود بهره می‌برد و حالا به‌نظر می‌رسد مایکروسافت و متا نیز با دنبال‌کردن روندی مشابه گوگل، می‌خواهند از این فناوری برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی مراکز داده‌ی خود استفاده کنند.
مراکز داده وظیفه‌ی پردازش محاسبات مربوط به برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها و سرویس‌هایی را برعهده دارند که روزانه میلیاردها نفر از آن‌ها استفاده می‌کنند. این مراکز می‌توانند برای کارگرانی که آن‌ها را می‌سازند یا از آن‌ها نگه‌داری می‌کنند، مکان‌های خطرناکی باشند. کارگران گاهی اوقات مجبور می‌شوند تجهیزات الکتریکی مرکز داده را در شرایط سخت تعمیر کنند.

کارگران ممکن است درمعرض مواد شیمیایی مثل کلر قرار گیرند؛ ماده‌ای که به‌عنوان عامل ضدعفونی‌کننده برای آب گردشی ازطریق سیستم‌های خنک‌کننده‌ی مایع برای رایانه‌ها و سرورها استفاده می‌شود. گفتنی است در ژوئن ۲۰۱۵، نشت گاز کلر در مرکز داده‌ی اپل در کارولینای‌شمالی پنج نفر را راهی بیمارستان کرد.

TechCrunch می‌نویسد اگرچه مراکز داده‌‌ی امروزی درمقایسه‌با گذشته ایمن‌تر‌‌ند، برخی از غول‌‌های فناوری در جست‌وجوی راهکارهای آینده‌نگرانه هستند تا چگونگی استفاده از هوش مصنوعی را برای جلوگیری از مشکلات ایمنی بررسی کنند.

به‌عنوان مثال، مایکروسافت در حال توسعه‌ی نوعی سیستم هوش مصنوعی است که داده‌های طیف وسیعی از منابع را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و هشدارهایی به تیم‌های ساخت‌وساز مرکز داده می‌دهد تا از تأثیر حوادث ایمنی جلوگیری کنند یا آن‌ها را کاهش دهند. هدف مایکروسافت توسعه‌ی سیستمی مکمل است تا بتواند با استفاده از آن تأثیرات برنامه‌های ساخت مرکز داده را شناسایی و پیش‌بینی کند.

یکی از سخن‌گویان مایکروسافت به TechCrunch گفت:

این ابتکارات در مرحله‌ی آزمایش‌های اولیه قرار دارند و انتظار می‌رود اواخر سال جاری در محیط‌های واقعی ما استفاده شوند

متا نیز ادعا می‌کند که در حال بررسی روش‌هایی است که در آن، هوش مصنوعی می‌تواند نحوه‌ی عملکرد مراکز داده‌اش را در شرایط محیطی مختلفی پیش‌بینی کند که ممکن است به ایجاد محیط‌های کاری ناامن منجر شود. این شرکت می‌گوید مشغول توسعه‌ی مدل‌های فیزیکی برای شبیه‌سازی شرایط جدید و معرفی این داده‌ها به مدل‌های هوش مصنوعی است؛ مدل‌هایی که وظیفه‌ی بهینه‌سازی مصرف انرژی و خنک‌کننده و جریان هوا را در سرورها برعهده دارند.

ناگفته نماند شرکت‌ها انگیزه‌هایی غیر از ایمنی نیز دارند تا مطمئن شوند که مراکز داده همیشه در شرایط اوج خود باقی خواهند ماند. قطعی در مراکز داده هزینه‌های زیادی برای شرکت‌ها دربر خواهد داشت و این هزینه‌ها روز‌به‌روز در حال افزایش است. طبق نظرسجی مؤسسه‌ی IT Uptime، شرکت مشاوره‌ی فناوری اطلاعات، در سال ۲۰۲۰، یک‌سوم مالکان و اپراتورهای مراکز داده اذعان کرده‌اند که در ۱۲ ماه گذشته حداقل یک قطعی بزرگ را تجربه کرده‌اند.

همچنین از هر شش نفر شرکت‌کننده در این نظرسنجی، یک نفر مدعی شد که قطعی برق برای آن‌ها بیش از یک‌میلیون دلار هزینه داشته است. در مقام مقایسه، طبق نتایج نظرسنجی مشابه در سال ۲۰۱۹، از هر ده نفر یک نفر به هزینه‌های میلیون‌دلاری قطع برق مراکز داده اشاره کرده است.

متا بیش از ۲۰ مرکز داده در سراسر جهان دارد که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به پروژه‌های جدید این شرکت در تگزاس و میسوری اشاره کرد که هزینه‌های آن‌ها جمعاً به ۱٫۶ میلیارد دلار می‌رسد. درهمین‌حال، مایکروسافت که بیش از ۲۰۰ مرکز داده را مدیریت می‌کند، اعلام کرده است طبق پیش‌بینی‌ها در آینده، سالانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ مرکز داده جدید ساخته خواهد شد.

علاوه‌براین، هوش مصنوعی نوید یافتن فرصت‌هایی برای صرفه‌جویی در انرژی و درنتیجه‌ صرفه‌جویی در هزینه‌های مراکز داده را می‌دهد و این ویژگی یکی از جنبه‌های جذاب فناوری اشاره‌شده برای شرکت‌ها است. در سال ۲۰۱۸، گوگل مدعی شد سیستم‌های هوش مصنوعی‌ای که دیپ‌مایند (DeepMind) توسعه داده است، به‌طور متوسط می‌توانند ۳۰ درصد در مصرف انرژی مراکز داده‌ی این شرکت صرفه‌جویی کنند.