رئیس شرکت تراشه‌سازی آرم می‌گوید فکر اینکه یک روز انسان کنترلی روی هوش مصنوعی نداشته باشد، خواب را از او گرفته است.

«رنه هاس»، مدیرعامل شرکت تراشه‌سازی آرم (Arm)، به بلومبرگ گفت فکر اینکه انسان‌ کنترل هوش مصنوعی را از دست بدهد، خواب را از او گرفته است. شرکت آرم تراشه‌های مورد استفاده در ابزارهای هوش مصنوعی، گوشی‌های هوشمند و تراشه‌های نیمه‌رسانا را طراحی می‌کند.

براساس گزارش بلومبرگ، مدیرعامل تراشه‌سازی آرم گفت فکر تسلیم‌شدن انسان در برابر قدرت هوش مصنوعی او را شب‌ها بیدار نگه می‌دارد. رنه هاس اذعان کرد که هوش مصنوعی نیاز به ابزاری برای لغو فعالیت‌ها یا راهی دارد که بتوان سیستم آن را خاموش کرد. پس از اینکه از او در مورد ترس‌هایش از هوش مصنوعی سؤال شد، هاس گفت: «چیزی که من بیشتر نگران آن هستم این است که انسان‌ها توانایی خود را از دست بدهند.»

مدیرعامل شرکت آرم و ترس او از هوش مصنوعی

مدیرعامل شرکت آرم همچنین به بلومبرگ گفت:

«فکر می‌کنم [هوش مصنوعی] راه خود را به هر کاری که ما انجام می‌دهیم و هر جنبه‌ای از کار، زندگی و بازی‌کردن ما، پیدا می‌کند. [این فناوری] طی 5 تا 10 سال آینده همه‌چیز را تغییر خواهد داد.»

شرکت آرم تراشه‌هایی را طراحی می‌کند که در گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و مدل‌های زبانی بزرگ هوش مصنوعی‌ها استفاده می‌شود.

در مصاحبه قبلی با بلومبرگ، مدیرعامل این شرکت بریتانیایی گفته بود: «شما واقعاً نمی‌توانید هوش مصنوعی را بدون [محصولات] شرکت آرم اجرا کنید.» او یادآور شده بود که تراشه‌های این شرکت در هر دستگاهی که ما امروزه لمس می‌کنیم، وجود دارد.

سال گذشته، سافت‌بانک تلاش کرد تا شرکت آرم را به غول تراشه‌سازی آمریکایی انویدیا در یک معامله 40 میلیارد دلاری بفروشد. پس از لغو این معامله، ارزش سهام شرکت آرم در ماه سپتامبر (شهریورماه) 54.5 میلیارد دلار اعلام شد.