در حالی که شبکه 5G هنوز در دسترس تمام کشورهای جهان قرار نگرفته، توسعه نسل بعدی شبکه تلفن همراه یعنی 6G مورد توجه بسیاری از شرکت‌های فناوری از جمله کوالکام، اپل، گوگل و ال جی قرار گرفته است. حالا به نظر می‌رسد نوکیا نیز قصد دارد به این دسته از شرکت‌های توسعه‌دهنده 6G ملحق شود.

«پکا لوندمارک»، مدیرعامل نوکیا در جریان سخنرانی خود در مجمع جهانی اقتصاد مدعی شد که شبکه تلفن همراه 6G تا پایان این دهه و سال 2030 مورد استفاده قرار خواهد گرفت. هواوی هم در گذشته به تاریخ مشابهی برای بهره‌بردای از این فناوری اشاره کرده بود.

با این وجود، به نظر می‌رسد لوندمارک درباره آینده بازار موبایل و موارد استفاده از شبکه 6G نظر متفاوتی دارد. مدیرعامل نوکیا در این مجمع گفت:

«بدون شک تا آن زمان، گوشی هوشمندی که در دنیای امروزه از آن شناخت داریم دیگر رایج‌ترین رابط کاربری نخواهد بود. بسیاری از این چیزها مستقیما در بدن ما ساخته خواهند شد.»

او جزئیات بیشتری درباره نظر خود ارائه نکرد و در ادامه صحبت‌هایش برای پیچیده کردن آن نیز توضیح داد که تا سال 2030، از هرچیزی یک نمونه کاملا مشابه دیجیتالی وجود خواهد داشت که به «منابع محاسباتی عظیمی» نیاز دارند!

توسعه شبکه 6G توسط شرکت‌های جهان


شرکت‌های بزرگ جهان هم اکنون سرمایه‌گذاری‌های زیادی روی شبکه 6G کرده‌اند و در توسعه این فناوری نسل بعدی همکاری دارند. اخیرا همچنین گفته شده بود که سامسونگ نیز قصد دارد توسعه شبکه 6G را با سرعتی حدود 50 برابر بیشتر از 5G آغاز کند. با این وجود، بخش زیادی از کاربران جهان همچنان به طور کامل به شبکه 5G و حتی 4G مجهز نشده‌اند.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که شبکه 6G تا چه اندازه سریع خواهد بود و سرعت آن توسط اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. با این وجود، تخمین زده می‌شود که حدود 100 برابر از شبکه 5G سریع‌تر است.