شرکت رباتیک ژاپنی TMSUK می‌گوید این کشور در حال حاضر با کمبود نیرو برای بررسی سیستم فاضلاب مواجه است. به‌همین منظور آنها دست به توسعه یک ربات عنکبوتی زده‌اند که می‌تواند وارد لوله‌های فاضلاب شده و مشکلات احتمالی را بررسی و آنها را رفع کند.
نمونه اولیه این ربات که با نام SPD1 توسعه یافته، در پاسخ به درخواست شرکت نگهداری از لوله‌های فاضلاب ژاپن ساخته شده است. اندازه این محصول در حالت فعلی برابر 21 در 25 در 28 سانتی‌متر و وزن آن 3.5 کیلوگرم است. این ربات به‌گونه‌ای طراحی شده که بتواند درون لوله‌های کوچکی برود که انسان‌ها نمی‌توانند واردشان شوند.

ربات SPD1 به‌صورت از راه دور انرژی خود را تأمین می‌کند و از طریق یک کابل که به اپراتور انسانی می‌رسد، کنترل می‌شود. اپراتور می‌تواند این دستگاه را به‌واسطه یک کنترلر شبیه کنترلرهای گیمینگ هدایت کند و تصویر آنی دوربین ربات را ببیند. او همچنین می‌تواند جهت نمایش دوربین را تغییر داده و آن را به سمت بالا، پایین، چپ یا راست حرکت دهد.

ربات عنکبوتی SPD1 می‌تواند به‌طور گروهی استفاده شود
چشم‌های عنکبوتی SPD1 در واقع از چند LED و حسگر تشکیل شده که این ربات برای ارزیابی محیط پیرامون خود از آن‌ها استفاده می‌کند. اگرچه می‌توان حتی فقط از یک SPD1 برای انجام ارزیابی‌های مختلف استفاده کرد، TMSUK می‌گوید امکان وصل‌کردن زنجیره‌ای سه ربات به یکدیگر هم وجود دارد تا آن‌ها را به‌صورت گروهی به عملیات بفرستیم.

در این حالت، رباتی که در جلو حرکت می‌کند، گروه را به پیش می‌برد، ربات دوم موقعیت‌هایی را شناسایی می‌کند که نیازمند تعمیرند و ربات سوم تعمیرات لازم را با استفاده از یک بازوی رباتیک انجام می‌دهد. در حال حاضر بناست که SPD1 به‌طور آزمایشی در یک مرکز تمرینی به نمایش گذاشته شود و بعد شرایط عرضه عمومی آن اعلام گردد.

استفاده از ربات‌ها برای حوزه‌هایی مثل بررسی و تعمیر لوله‌های فاضلاب دقیقاً یکی از همان کاربردهای مفیدی است که می‌توان برای این دستگاه‌های سودمند در نظر گرفت.