نظرسنجی جدیدی از مدیران کسب‌وکارها درباره بزرگ‌ترین خطرات آن‌ها انجام شده است که هوش مصنوعی حتی بین 20 گزینه اول آن نیست.

نگرانی‌های زیادی درباره هوش مصنوعی وجود دارد. این فناوری کارگران را بیکار می‌کند، اطلاعات نادرست منتشر می‌کند و شرکت‌های مصرف‌کننده خود را در معرض خطرات قانونی زیادی قرار می‌دهد. با این وجود، براساس نظرسنجی جدیدی که از 2800 مدیر انجام شده، ظاهراً رهبران کسب‌وکارها چندان نگران هوش مصنوعی نیستند.

براساس گزارش‌های منتشرشده، هو‌ش مصنوعی در این نظرسنجی که توسط شرکت مشاوره مدیریت Aon انجام شده است حتی در بین 20 گزینه نگران‌کننده مدیران کسب‌و‌کارها قرار ندارد. بزرگترین نگرانی آن‌ها «حمله سایبری یا نقض داده‌ها» است. به گفته شرکت‌کنندگان این نظرسنجی، دیگر نگرانی‌های اصلی مدیران کسب‌و‌کارها شامل هر نوع وقفه در عملیات تجاری، رکود اقتصادی و ناتوانی در جذب و حفظ استعدادها می‌شود.

نادیده‌گرفتن هوش مصنوعی

Aon در گزارش خود توضیح می‌دهد که شرکت‌کنندگان در نظرسنجی ممکن است اشتباه کرده باشند، زیرا هوش مصنوعی یک تهدید قابل‌توجه برای سازمان‌ها محسوب می‌شود و باید در رتبه‌های بالاتری قرار می‌گرفت. «کریم لاخانی»، استاد دانشکده بازرگانی هاروارد که بر نقش هوش مصنوعی در تجارت تمرکز دارد نیز موافق است و می‌گوید:

«مردم به‌طور کامل از آن غافل هستند. هوش مصنوعی از بسیاری جهات یک ریسک است. باعث تعجب است که در رتبه 49 قرار دارد. برای من جزء پنج یا سه گزینه برتر است.»

به گفته او دلیل این امر می‌تواند خستگی مدیران کسب‌و‌کارها نسبت به روندهای فناوری در سال‌های اخیر باشد. در سال‌های گذشته حوزه‌های بسیار زیادی از جمله بلاکچین، وب3، ارز دیجیتال، متاورس، واقعیت افزوده و مجازی و اکنون هو‌ش مصنوعی مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به این فناوری‌های در حال رشد، لاکانی می‌گوید رهبران کسب‌و‌کارها احتمالا هو‌ش مصنوعی را مشکلی برای آینده می‌دانند تا امروز، در حالی که واقعاً اینطور نیست.

در حالی که هوش مصنوعی حداقل در حال حاضر برای شرکت‌کنندگان این نظرسنجی یک تهدید محسوب نمی‌شود، آن‌ها پیامدهای فناوری در آینده را تأیید کرده‌اند. رهبران کسب‌وکارها انتظار دارند که در آینده، این فناوری به هفدهمین خطر بزرگ آن‌ها تبدیل شود، اما انتظار دارند که حملات سایبری همچنان در رتبه اول باقی بماند.