نرخ ریالی هر کیلووات ساعت برق مصرفی برای استخراج رمزارز در بازه ۲۸ اردیبهشت تا ۲۸ مرداد امسال، ۲۸ هزار و ۳۲۰ ریال تعیین شد.

«مصطفی رجبی مشهدی»، مدیرعامل شرکت «توانیر»، گفت: «نرخ ریالی هر کیلووات ساعت برق مصرفی برای استخراج رمزارز در بازه زمانی ۲۸ اردیبهشت تا ۲۸ مرداد سال جاری، ۲۸ هزار و ۳۲۰ ریال تعیین شده است.»

این نرخ براساس مصوبه هیئت وزیران با موضوع «اصلاح آئین‌نامه استخراج رمز دارایی‌ها» و با هدف ساماندهی فعالیت ماینرها و جلوگیری از اتلاف منابع انرژی، ابلاغ شده است.

مدیرعامل توانیر در این باره گفت: «نرخ مذکور بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و براساس میانگین نرخ تسعیر ارز محاسبه شده است.»

وی همچنین تأکید کرد که خرید برق از شبکه برای استخراج رمزارز در اوقات محدودیت‌دار ممنوع است.

تعرفه برق مصرفی استخراج رمزارز یا ماینینگ برای دوره‌های سه‌ماهه تعیین و از سوی توانیر اعلام می‌شود.

پیش‌ازاین تعرفه برق مصرفی استخراج رمزارز برای مدت زمانی سه‌ماهه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ تا ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ و بر مبنای متوسط ریالی برق صادراتی و براساس میانگین نرخ تسعیر ارز، ۲۸ هزار و ۲۰۷ ریال تعیین شده بود.

لازم به ذکر است که هر دستگاه استخراج بیت‌کوین (ماینر) به‌طور متوسط توان مصرفی به‌اندازه پنج یخچال ۲۰ فوت و چهار کولر آبی دارد و به همین دلیل، استخراج غیرمجاز رمزارزها به‌دلیل ایجاد اختلال در شبکه توزیع، می‌تواند باعث بروز آسیب به وسایل برقی شهروندان شود.