فروش سری میت 60 هواوی در طول زمان عرضه رسمی آیفون 15 در چین، بسیار بیشتر بوده است.

ظاهراً فروش گوشی‌ میت 60 پرو هواوی در شش هفته به حدود 1.6 میلیون رسیده است. سری میت 60 هواوی با سیستم‌عامل HarmonyOS روانه بازار شده و میدان را برای رقبا تنگ کرده است.

طبق گزارش رویترز، هواوی موفق شده با کاهش 8 درصدی فروش گوشی‌های هوشمند مقابله کند و در مدت دو هفته‌ای که آیفون 15 در چین عرضه شد، 400 هزار دستگاه بفروشد. با توجه به اینکه بازار جهانی گوشی‌های هوشمند در فصل سوم یک دهه اخیر با افت زیاد فروش روبه‌رو بود، هواوی از معدود برندهایی بوده که میزان فروشش افزایش داشته است.

بازار چین برای اپل اهمیت زیادی دارد، زیرا اپل بیشترین تعداد گوشی هوشمند را به چین می‌فرستد. با احیای مجدد هواوی، ممکن است در آینده نزدیک این بازار برای اپل به خطر بیفتد.

شکست اپل از سری میت 60 هواوی

طبق آمارهای قبلی، فروش آیفون 15 به دو دلیل محبوبیت سری میت 60 و کاهش تقاضای مصرف‌کنندگان افت چشمگیری داشته است. به نسبت بازه زمانی مشابه عرضه آیفون 14، فروش آیفون 15 با کاهش 4.5 درصدی روبه‌رو بوده که این کاهش با توجه به وسعت خریداران چینی، معادل با میلیون‌ها دستگاه است. اگر هواوی در تولید چیپست‌های Kirin 9000S با مشکلی مواجه نشود، احتمالاً اوضاع برای شرکت‌هایی مثل اپل بسیار دشوارتر خواهد شد.

هواوی در اواخر آگوست (شهریورماه 1402) گوشی میت 60 پرو را معرفی کرد که به گفته بسیاری از تحلیلگران، از یک تراشه ساخت داخل استفاده می‌کند و به‌رغم تحریم‌های چندساله ایالات‌متحده علیه این شرکت، پیشرفتی قابل‌توجه را نشان می‌دهد. باید دید که شرکت SMIC (تولیدکننده چیپست‌های میت 60) توان تولید پردازنده‌های قوی‌تر و کارآمدتر را دارد یا خیر.

هواوی هنوز در مورد موفقیت اخیر خود اظهارنظری نکرده است. باید منتظر ماه‌های آتی و سال جدید میلادی ماند و دید که وضعیت فروش هواوی چگونه پیش خواهد رفت.