به گفته مدیر واتس‌اپ، تمامی پیام‌ها رمزگذاری سرتاسری (End-to-end) می‌شوند و نمی‌توان به آن‌ها دسترسی داشت.

«ویل کاتکارت» (Will Cathcart)، مدیر واتس‌اپ، به اظهارات «ایلان ماسک»، مدیرعامل تسلا مبنی بر اینکه این پیام‌رسان هر شب از داده‌های کاربران خروجی می‌گیرد، پاسخ داد. کاتکارت به‌سادگی می‌گوید که این ادعا صحیح نیست و پیام‌های کاربران در واتس‌اپ رمزگذاری می‌شوند، به این معنی که به‌هیچ‌وجه توسط شرکت قابل خواندن نیستند.

براساس پست ویل کاتکارت در ایکس، پلتفرم واتس‌اپ آنطور که ایلان ماسک گفته است «هر شب» از پیام‌های کاربران خروجی نمی‌گیرد. به گفته مدیر واتس‌اپ، تمامی پیام‌های کاربران رمزگذاری سرتاسری (End-to-end) می‌شوند و نمی‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. او با اشاره به اشتباه‌بودن ادعای ماسک گفت:

«ما امنیت را جدی می‌گیریم و به‌همین دلیل پیام‌های شما را به‌صورت سرتاسری رمزگذاری می‌کنیم. پیام‌ها هر شب برای ما ارسال نمی‌شوند یا خروجی آن‌ها به‌دست ما نمی‌رسد.»

پاسخ مدیر واتس‌اپ به ایلان ماسک درباره امنیت واتس‌اپ

به گفته مدیر واتس‌اپ، حتی اگر کاربران از پیام‌های خود بک‌آپ بگیرند نیز می‌توانند از رمزگذاری سرتاسری داده‌هایشان مطمئن باشند.

پیش‌ازاین ایلان ماسک گفته بود که واتس‌اپ هر شب از پیام‌های کاربران خروجی می‌گیرد؛ که به نظر می‌رسد چندان ادعای درستی نیست. چراکه با رمزگذاری سرتاسری فقط فرستنده و گیرنده پیام‌ها در واتس‌اپ می‌توانند محتوای آن را بخوانند. پیش‌ازاین، واتس‌اپ تعهد خود را به رمزگذاری پیام‌ها نشان داده و گفته بود که ترجیح می‌دهد در بریتانیا این پیام‌رسان مسدود شود تا اینکه رمزگذاری مورد استفاده خود را تضعیف کند.

البته به گفته یک محقق امنیتی در ایکس، پیام‌های واتس‌اپ رمزگذاری سرتاسری می‌شوند، اما داده‌های کاربران فقط به پیام‌ها محدود نیست؛ به عبارتی باید ابرداده‌های دیگری را نیز مانند موقعیت مکانی افراد، مخاطبینی که کاربر با آن‌ها در ارتباط است و الگوهای زمانی که کاربر در آن‌ها آنلاین می‌شود، در نظر گرفت.

ایلان ماسک پیش‌تر نیز با «یان لیکان» مدیر هوش مصنوعی متا نیز در ایکس مشاجره داشت. در جدال این دو نفر، یان لیکان تلاش ایلان ماسک برای جذب متخصصان هوش مصنوعی به استارتاپ xAI را به سخره گرفت. ایلان ماسک نیز پژوهش‌های علمی او را زیر سؤال برد.