اپل به تیم توسعه خودروی خود اعلام کرده که این پروژه لغو شده است و از آن‌ها خواسته تا به بخش هوش مصنوعی بپیوندند.

طبق گزارش بلومبرگ، پروژه خودروی اپل که این شرکت ظاهراً از بیش از یک دهه پیش مشغول به کار روی آن بود، لغو شده است. اکثر افرادی که روی این پروژه کار می‌کردند حالا به تیم هوش مصنوعی منتقل شده‌اند تا عقب‌ماندگی اپل در این حوزه را جبران کنند.

براساس گزارش «مارک گرمن» از بلومبرگ، «جف ویلیامز»، مدیر ارشد عملیات و «کوین لینچ»، مدیر پروژه خودروی اپل، دیروز به کارمندان تیم توسعه اتومبیل این شرکت که حدود 2000 نفر بودند، اعلام کردند که این پروژه لغو شده است. گفته می‌شود که اعلام این خبر بسیاری از کارمندان این شرکت را شوکه کرده است.

کارمندان پروژه خودروی اپل به تیم هوش مصنوعی می‌روند

اکنون اکثر افرادی که روی خودروی اپل کار می‌کردند، به بخش هوش مصنوعی می‌روند تا زیر نظر «جان جیانندرا» روی پروژه‌های هوش مصنوعی مولد این شرکت کار کنند. البته در تیم خودروی اپل نیروهای متخصص درزمینه سخت‌افزار و طراحان خودرو نیز وجود داشتند که احتمالاً تعدیل خواهند شد.

بلومبرگ مدعی است که مدیران ارشد اپل در طول هفته‌های اخیر این تصمیم را گرفتند که به کار پروژه خودرو پایان دهند. «تیم کوک»، مدیرعامل شرکت نیز ظاهراً از سمت سهامداران تحت فشار قرار داشت تا تکلیف پروژه اتومبیل را مشخص کند.

اپل هنوز به این گزارش واکنش رسمی نشان نداده است.

سال‌هاست که شایعات مختلفی درباره پروژه اتومبیل اپل که با اسم رمز پروژه «تایتان» شناخته می‌شد، می‌شنیدیم. چند وقت پیش در گزارشی گفته شده بود که نرم‌افزار خودران این پروژه در سال 2023 بیش از 45 هزار مایل رانندگی کرده است. همچنین بلومبرگ پیش‌تر گفته بود که انتظار می‌رود این خودرو در سال 2028 به بازار بیاید.

به‌نظر می‌رسد که با توجه به مشکلات موجود بر سر راه توسعه خودرو و حرکت بازار به‌سمت هوش مصنوعی، اپل تصمیم گرفته است که تمرکز اصلی خود را بر هوش مصنوعی معطوف کند. این شرکت در چند وقت اخیر جایگاه باارزش‌ترین شرکت جهان را به مایکروسافت واگذار کرده است و باید تلاش بسیار بیشتری انجام دهد تا عقب‌ماندگی‌های خود در این فضا را جبران کند.