مدل بی‌سیم عینک واقعیت افزوده‌ی Smart Viewer کوالکام طراحی بهبودیافته دارد، از وای فای و بلوتوث استفاده می‌کند و از اکثر هدست‌های VR و AR سبک‌تر است.
کوالکام روز گذشته مدل بی‌سیم گجت واقعیت افزوده‌ی Qualcomm Smart Viewer را رونمایی کرد. Smart Viewer نوعی طراحی مرجع است که تولیدکنندگان می‌توانند از آن برای تولید هدست واقعیت افزوده استفاده کنند. براساس گزارش ورج، عینک هوشمند بی‌سیم کوالکام طراحی مدرن‌تری نسبت‌ به مدل اول دارد و از پردازنده‌ای پرقدرت‌تر به‌همراه سیستم تترینگ با وای فای 6 یا 6E و بلوتوث به‌جای کابل USB-C استفاده می‌کند.

تغییرات جدید عینک Smart Viewer کوالکام باعث شده این گجت واقعیت افزوده شارژدهی بسیار کوتاهی داشته باشد. البته کوالکام می‌گوید مدل‌های واقعی این عینک ممکن است به شکل متفاوت تولید شوند. ظاهراً مدل جدید Smart Viewer توسط Goertek تولید شده و اکنون دردسترس شماری از شرکای تجاری کوالکام قرار دارد. در ماه‌های آینده تعداد بیشتری از شرکای کوالکام به این عینک هوشمند دسترسی پیدا می‌کنند.

عینک Smart Viewer همچون مدل قبل به گوشی هوشمند یا کامپیوتر وصل می‌شود و تجربه‌ی واقعیت ترکیبی با پشتیبانی از قابلیت پایش حرکات سر و دست ارائه می‌دهد. این عینک مجهز به دوربین است و محتوای بصری را روی نمایشگرهای میکرو OLED خود نمایش می‌دهد. نمایشگر مدل جدید همچون مدل قبل دارای وضوح ۱٬۹۲۰ در ۱٬۰۸۰ پیکسل و نرخ نوسازی ۹۰ هرتز است، اما میدان دید آن از ۴۵ درجه به ۴۰ درجه کاهش پیدا کرده است.

میدان دید عینک هوشمند کوالکام بسیار کمتر از هدست Magic Leap 2 است که میدان دیدی نزدیک‌ به ۷۰ درجه ارائه می‌دهد. Smart Viewer بی‌سیم فرم‌فکتور کوچک‌تری نسبت‌ به مدل سیمی و اکثر رقبای دیگر دارد. درحالی‌که مدل سیمی از قابی با ضخامت ۲۵ میلی‌متر استفاده می‌کرد، مدل جدید قابی با ضخامت ۱۵٫۶ میلی‌‌متر دارد. عینک‌های واقعیت افزوده غالباً مزین به ظاهری مثل چشم حشرات هستند، اما Smart Viewer کوالکام طراحی‌ای مشابه عینک‌های عادی دارد.

کوالکام می‌گوید در طراحی عینک جدیدش از قطعات نوری بدون فرم استفاده کرده است و به هنگام استفاده از این نوع قطعات دستیابی به میدان دید بیشتر، بسیار دشوار است.

با وزن ۱۱۵ گرمی، عینک واقعیت افزوده‌ی کوالکام اندکی سنگین‌تر از عینک ۱۰۶ گرمی Nreal Light و سبک‌تر از هدست واقعیت ترکیبی مورد انتظار اپل است. شایعه‌ها می‌گویند وزن هدست اپل به ۱۵۰ گرم می‌رسد. Smart Viewer درمقایسه‌با هدست‌های واقعیت مجازی امروزی مثل هدست ۵۰۳ گرمی Meta Quest 2 احساس راحتی بیشتری به کاربر می‌دهد.

عینک واقعیت افزوده‌ی جدید کوالکام مجهز به پردازنده‌ی Snapdragon XR2 است (مدل قبلی از پردازنده‌ی XR1 استفاده می‌کرد). کوالکام می‌گوید پردازنده‌ی جدید XR2 دارای قدرت بیشتری برای انجام پردازش‌های مرتبط به بینایی کامپیوتری و موارد مشابه است.

بین عینک و دستگاه منبع (گوشی یا کامپیوتر) تأخیر سه میلی‌ثانیه‌ای وجود خواهد داشت، البته به شرطی که دستگاه منبع از پلتفرم FastConnect 6900 استفاده کند. این تراشه در بسیاری از دستگاه‌ها وجود ندارد. مدیر واحد واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در کوالکام می‌گوید تأخیر واقعی MTP این عینک جدید زیر ۲۰ میلی‌ثانیه است و تجربه‌ی واقعیت ترکیبی مناسبی ارائه می‌دهد.
کوالکام سال‌ها است به تولید هدست بی‌سیم فکر می‌کند، بااین‌حال Smart Viewer همچنان نشانگر یکی از چالش‌های مهم در حوزه‌ی واقعیت افزوده است: تولید عینک‌هایی قدرتمند که شارژشان در زمانی سریع تمام نشود.

مدیر بخش VR و AR کوالکام می‌گوید تجربه‌های سنگین مجازی ممکن است باتری ۶۵۰ میلی‌آمپرساعتی Smart Viewer را در تنها ۳۰ دقیقه خالی کنند، اما لایه‌های ساده‌ی مجازی که نیاز به قدرت پردازشی کمتر دارند مصرف انرژی عینک را کمتر می‌کنند. کاربر در صورت تمایل می‌تواند ازطریق کابل عینک را به یک باتری متصل کند. به گفته‌ی کوالکام، تولیدکنندگان می‌توانند در محصولاتی که برپایه‌ی Smart Viewer می‌سازند عمر باتری را در اولویت قرار دهند.