این‌طور که به نظر می‌رسد سامسونگ می‌خواهد برای ساعت هوشمند جدید خود یعنی گلکسی واچ ۵ در دو مدل ۴۰ و ۴۴ میلی‌متری از باتری بزرگ‌تری استفاده کند.

سامسونگ معمولا ظرفیت باتری مدل ۴۴ میلی‌متری ساعت‌های هوشمند خود را افزایش می‌دهد اما چنین چیزی را در مدل ۴۰ میلی‌متری خیلی شاهد نبوده‌ایم. حال به نظر می‌رسد این اتفاق در شرف رخ دادن است. یعنی شرکت کره‌ای می‌خواهد این‌بار ظرفیت باتری گلکسی واچ ۴۰ میلی‌متری را هم افزایش دهد. این خبر از سوی وب‌سایت GSMArena و با استناد بر یک وب‌سایت صدور گواهی کره‌ای منتشر شده و بنابراین می‌توان تا حدودی به صحت آن اطمینان داشت.

البته این‌طور که از تصاویر منتشر شده به نظر می‌رسد، این‌بار هم ظرفیت باتری خیلی چشمگیر نیست و نهایتا چند ساعت به طول عمر گلکسی واچ ۵ کمک کند. این یعنی در واقع آن انتظاری که از این محصول داشتیم قرار نیست به این زودی‌ها برآورده شود. پیش‌تر گمانه‌زنی‌هایی شکل گرفت مبنی بر اینکه چون سامسونگ می‌خواهد در ساعت هوشمند جدید خود از تراشه‌های کم‌مصرف استفاده کند و ظرفیت باتری را هم افزایش دهد، بنابراین شاید بتواند رویایی طول عمر باتری ۱ هفته‌ای را به حقیقت تبدیل کند که به نظر می‌رسد این اتفاق حداقل با نسل ۵ از ساعت‌های هوشمند شرکت قرار نیست رخ دهد.

گلکسی واچ ۵ در مدل ۴۰ میلی‌متری از یک باتری با شماره مدل EB-BR900ABY با ظرفیت ۲۷۶ میلی‌آمپر ساعت بهره خواهد برد در حالی که نسل گذشته یک باتری ۲۴۷ میلی‌آمپر ساعتی را شاهد بودیم که رشدی ۲۹ میلی‌آمپری را نشان می‌دهد. برای مدل ۴۴ میلی‌متری هم از یک باتری با شماره مدل EB-BR910ABY و ظرفیت ۳۹۷ استفاده خواهد شد که در مقایسه با ۳۶۱ میلی‌آمپر ساعت نسل کنونی ۳۶ میلی‌آمپر بیشتر است.

البته نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که این خبر در رابطه با مدل استاندارد از گلکسی واچ ۵ است. حال از این بابت که شرکت کره‌ای مثل این نسل یک مدل کلاسیک را هم مد نظر داشته باشد یا اینکه اصلا اندازه‌ی مدل بزرگ‌تر حتما ۴۴ میلی‌آمپر ساعت است و نه ۴۵ میلی‌متر مثل گلکسی واچ ۳، اطلاعی در اختیار نداریم. فقط می‌دانیم ساعت مدل استاندارد قرار است در هر دو اندازه باتری بزرگ‌تری داشته باشد.

طول عمر باتری به دو عامل بستگی دارد؛ ظرفیت خود باتری و مصرف بهینه‌ی سخت‌افزار. سری گلکسی واچ ۴ از تراشه‌ی اگزینوس W920 به‌عنوان قلب تپنده بهره می‌برد که تراشه‌ای ۵ نانومتری و بسیار بهینه‌تر از نمونه‌ی ۱۰ نانومتری (اگزینوس ۹۱۱۰) به کار رفته در سری واچ ۳ و ۱۲ نانومتری اسنپدراگون Wear 4100 در ساعت‌های غیر گلکسی است. به نظر می‌رسد برای نسل جدید، باز هم تراشه‌ی ۵ نانومتری در نظر گرفته خواهد شد چرا که ظرفیت سفارش‌ها برای تراشه‌های ۴ نانومتری کاملا پر شده است.

در رابطه با گلکسی واچ ۵ هم خبر خاصی در اختیار نداریم. فعلا فقط می‌دانیم که شایعه شده سامسونگ می‌خواهد در این محصول از دماسنج استفاده کند که کاربر می‌تواند با استفاده از آن دمای بدن خود را اندازه‌گیری کرده و در صورت داشتن علائم بیماری نظیر تب، به پزشک مراجعه کند. حتی گفته می‌شود این سنسور جدید به بانوان هم در تشخیص چرخه‌ی تخمک‌سازی هم کمک فراوانی می‌کند.

سری گلکسی واچ ۵ تا قبل از نیمه‌ی دوم امسال معرفی و راهی بازار نخواهند شد. این یعنی باید تا تابستان و به احتمال بسیار زیاد آگوست امسال برای رونمایی از آن‌ها صبر کنیم. تا تابستان هم زمان زیادی باقی مانده است. بنابراین انتظار می‌رود تا آن تاریخ خبرهای بسیار زیادی در رابطه با واچ ۵، مدل‌های مختلف آن، قابلیت‌های نرم‌افزاری، قیمت و… منتشر شود.