چندین کاربر گوشی‌های روت‌شده گزارش داده‌اند که در Google Messages به قابلیت‌های استاندارد RCS دسترسی ندارند.

گوگل ظاهرا موج جدیدی از سخت‌گیری شدید نسبت به گوشی‌های اندرویدی روت‌شده را آغاز کرده است و چندین کاربر گزارش داده‌اند که در Google Messages به قابلیت‌های استاندارد RCS دسترسی ندارند.

نشریه ورج که این گزارش را منتشر کرده است، به یکی از کاربران شبکه اجتماعی Reddit اشاره کرده که توضیح می‌دهد پس از فشار دادن دکمه ارسال، پیام نوشته‌شده توسط او ناپدید شده است. چندین گزارش دیگر نیز وجود دارد که در آن‌ها ادعا شده هیچ نشانه‌ای از قابلیت‌های RCS در Google Messages وجود ندارد و هیچ خطایی مبنی بر کار نکردن RCS وجود ندارد.

در واقع سرویس‌های دیگر گوگل مانند Google Pay یا Wallet، اگر تشخیص دهند که کاربران دستگاه‌های خود را روت کرده‌اند، کار نمی‌کنند و یک پیغام در این رابطه به کاربر ارائه می‌کنند. برای کاربرانی که طبق گزارش امروز با مشکلات RCS در گوشی‌های روت‌شده خود مواجه شده‌اند، ظاهرا چنین هشداری ارائه نشده است.

توضیحات گوگل درباره مسدودسازی RCS

«آیوی هانت»، مدیر ارتباطات گوگل در بیانیه خود به ورج درباره این گزارش‌ها توضیح داده که غول فناوری تلاش دارد تا «اطمینان پیدا کند که دستگاه‌های صدور/دریافت پیام از اقدامات تعریف‌شده توسط استاندارد RCS پیروی می‌کنند» تا به این صورت از انتشار اسپم در Google Messages جلوگیری شود. به‌عبارت دیگر، گوگل اعلام کرده که در حال مسدودسازی RCS در گوشی‌‌های اندرویدی روت‌شده است.

او می‌گوید:

«گوگل رویکردهای زیادی را بررسی می‌کند تا اطمینان پیدا کند که کاربران اندرویدی می‌توانند به‌اندازه کافی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و دستگاه‌هایی که ممکن است به یک پروتکل ارتباطی دسترسی نداشته باشند، همیشه حداقل یک پروتکل در دسترس دیگر خواهند داشت. در این مورد، کاربرانی که قادر به استفاده از RCS نیستند، همچنان به پیام‌های SMS و MMS دسترسی دارند.»

بنابراین گوشی روت‌شده شما بدون وجود RCS، به‌طور خودکار از استاندارد SMS/MMS استفاده خواهد کرد. البته برخی از کاربران نیز گزارش داده‌اند که این مشکل برای پیام‌های آن‌ها پیش نیامده است.