مدل‌های هوش مصنوعی گوگل جمینای 1.5 پرو و فلش و جما 2 که چندی پیش معرفی شده بودند، حالا در دسترس قرار گرفتند.

گوگل کلود دو مدل هوش مصنوعی قدرتمند جمینای 1.5 پرو و فلش را به‌صورت عمومی در دسترس قرار داد. این مدل‌ها در کنفرانس توسعه‌دهندگان این شرکت معرفی شده بودند، اما حالا در دسترس تمام توسعه‌دهندگان قرار گرفته‌اند. مدل جمینای 1.5 با 2 میلیون توکن قوی‌تر از GPT-4 Turbo و Claude 3 عمل می‌کند.

انتشار عمومی مدل‌های هوش مصنوعی جدید گوگل

مدل جمینای 1.5 پرو بهتر از مدل‌های قبلی گوگل قادر به اجرای وظایف پیچیده نظیر تجزیه‌وتحلیل متون، فیلم‌های سینمایی و فایل‌های صوتی طولانی است. هدف گوگل از عرضه این مدل ارائه ابزارهای کم‌هزینه‌تر به توسعه‌دهندگان است تا آن‌ها بتوانند کاربردهای خلاقانه و جدیدی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند.

جمینای 1.5 پرو با پشتیبانی از 2 میلیون توکن عملکردی بسیار بهتر از رقبا را به‌نمایش می‌گذارد. این یعنی این مدل می‌تواند محتواهای بیشتری را پیش از تولید پاسخ پردازش کند و در نظر بگیرد. برای مثال، می‌توانید یک ویدیوی باکیفیت دو ساعته را به این مدل بدهید و بخواهید آن را به‌صورت فایلی یک‌تکه درک کند. بنابراین دیگر نیازی به تقسیم فایل‌های بزرگ به تکه‌های کوچک ندارید.

جمینای 1.5 فلش تأخیر پایین‌تر، قیمت کمتر و پنجره محتوایی دارد که ازجمله برای استفاده در چت‌بات‌های خرده‌فروشی‌ها و پردازش مفید است. گوگل ادعا می‌کند که این مدل هنگامی که 10 هزار کاراکتر را به‌عنوان ورودی دریافت می‌کند، به‌طور میانگین 40 درصد سریع‌تر از GPT-3.5 Turbo است.

افزون‌براین، گوگل امروز مدل هوش مصنوعی Gemma 2 با 27 میلیارد پارامتر را منتشر کرده است. این شرکت ادعا می‌کند که این مدل متن‌باز در حوزه خودش بهترین عملکرد را در برابر رقبا دارد و بر روی سخت‌افزارهای گوناگون با سرعتی شگفت‌آور اجرا می‌شود و به‌راحتی با دیگر ابزارهای هوش مصنوعی تلفیق می‌گردد. گوگل می‌گوید این مدل طراحی شده است تا با مدل‌های دو برابر بزرگ‌تر از خودش رقابت کند.

مدل هوش مصنوعی جما 2 اکنون از طریق Google AI Studio در دسترس قرار گرفته است.