بررسی یک اندیکاتور کمتر‌شناخته‌شده قیمت بیت کوین که تاکنون نیز از نظر تاریخی قابل‌اعتماد بوده است، نشان می‌دهد که احتمالاً در آستانه شروع یک روند صعودی بزرگ هستیم.

به گزارش کوین دسک، شرکت تحلیل آن‌چین گلس‌نود می‌گوید که اندیکاتور مضرب ریسک ذخیره (Reserve Risk Multiple) بیت کوین از صفر گذر کرده و برای اولین بار از اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) مثبت شده است.

رسیدن این اندیکاتور به بالای سطح صفر در دوره‌های قبلی با افزایش شدید قیمت در کوتاه‌مدت همراه بوده است.

علی ماترینز (Ali Matrinez)، تحلیلگر آن‌چین، روز دوشنبه در توییتی نوشت:

در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به‌ترتیب شاهد رشد ۲٬۸۳۰درصدی، ۵۶۶درصدی، ۶٬۴۰۰درصدی، ۹۹درصدی و ۴۸۷درصدی قیمت بیت کوین [تحت‌تأثیر مثبت‌شدن این شاخص] بوده‌ایم.

گلس‌نود اندیکاتور آن‌چین ریسک ذخیره را به‌عنوان یک شاخص دوره‌ای بلندمدت تعریف می‌کند که نسبت میان قیمت کنونی (انگیزه فروش) و جدیت سرمایه‌گذاران بلندمدت (هزینه فرصت نفروختن) را اندازه‌گیری می‌کند. مقادیر پایین ریسک ذخیره نشان‌دهنده مقاومت سرمایه‌گذاران بلندمدت در برابر فروش است و بالعکس.

مضرب ذخیره ریسک با تقسیم مقدار روزانه این شاخص بر میانگین متحرک ۳۶۵روزه آن محاسبه می‌شود.

رسیدن اندیکاتور مضرب ریسک ذخیره به بالای صفر و پایین صفر در گذشته، شروع روندهای عمده صعودی و نزولی را به‌دقت پیش‌بینی کرده است.

اگر تاریخ تکرار شود، مثبت‌شدن اندیکاتور مضرب ریسک ذخیره به این معناست که رشد ۸۰درصدی قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون و رسیدن به بالاترین سطح خود در ۱۰ ماه گذشته در محدوده ۳۰٬۰۰۰ دلاری، احتمالاً نقطه آغاز این روند صعودی باشد.

این روند صعودی احتمالی با تمایل قیمت بیت کوین به جهش‌های بزرگ ماه‌های منتهی به رویداد هاوینگ نیز مطابقت دارد. این رویداد به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که پاداش استخراج هر بلاک (سرعت رشد عرضه) بیت کوین را تقریباً هر ۴ سال به نصف کاهش می‌دهد. طبق پیش‌بینی‌ها، چهارمین هاوینگ بیت کوین در آوریل (فروردین) سال آینده انجام خواهد شد.