ادوبی شرایط و ضوابط جدیدی را به محصولات خود اضافه کرده که موجی از اعتراضات را به همراه داشته است.

ادوبی چند روز پیش، شرایط جدیدی را به کاربران برنامه‌های خود مانند فتوشاپ ارائه کرده بود که بسیاری را خشمگین کرد. با این شرایط جدید، اد‌وبی در واقع می‌تواند به‌طور آزادانه به محتوای ساخته‌شده توسط کاربران دسترسی داشته باشد و حتی مجوز دسترسی به آن‌ها را به دیگران بدهد. اکنون غول سازنده نرم‌افزار بیانیه‌ای منتشر کرده که ضمن حمایت از این تغییر، توضیحات بیشتری را دراین‌باره ارائه می‌کند. ادوبی در این بیانیه به کاربران خود تضمین داده که هرگز مالک آثار آن‌ها نخواهد شد و از این آثار برای آموزش هوش مصنوعی استفاده نمی‌کند.

کاربران Adobe Creative Cloud اواخر هفته گذشته پس از بازکردن برنامه‌های خود پیغامی را دریافت کردند که از آن‌ها درخواست می‌کرد با شرایط جدید موافقت کنند. ادوبی در شرایط‌ و‌ ضوابط جدید محصولات خود نوشته بود:

«صرفاً به‌منظور بهره‌برداری یا بهبود خدمات و نرم‌افزارها، شما باید به ما یک مجوز غیرانحصاری، جهانی و بدون حق امتیاز برای استفاده، بازتولید، نمایش عمومی، توزیع، تغییر، ایجاد آثار الهام‌گرفته‌شده از آن، اجرا و ترجمه محتوای خود ارائه کنید.»

ادوبی شفاف‌سازی می‌کند

بسیاری از کاربران نرم‌افزارهای ادوبی، مانند فتوشاپ از این تغییر که موافقت با آن ضروری است، استقبال خوبی نکردند. بااین‌حال، خود ا‌دوبی نیز ظاهراً متوجه شده که توضیحات شفافی ارائه نکرده است و با انتشار یک پست جدید در وبلاگ خود نوشت:

«تمرکز این به‌روزرسانی روی این موضوع است که ما در مورد پیشرفت‌هایی که طی فرایندهای تعدیل انجام داده‌ایم، شفاف‌تر باشیم. با توجه به محبوبیت هوش مصنوعی و تعهد ما به نوآوری مسئولانه، نظارت‌های انسانی بیشتری را به فرایندهای بررسی محتوا خود اضافه کرده‌ایم.»

در ادامه این پست نوشته شده است:

«ادوبی برای دسترسی به محتوای شما صرفاً به‌منظور بهبود عملکرد یا سرویس‌ها و نرم‌افزارهای خود و همچنین مطابقت با قانون، مانند محافظت در برابر محتواهای توهین‌آمیز، به مجوز محدودی نیاز دارد.»

ادوبی پس از ارائه توضیحات خود، در مورد این موضوع نوشته است که برنامه‌ها و سرویس‌های آن چه زمانی ممکن است به محتواها دسترسی داشته باشند. در این بخش به کاربران تضمین داده شده است که از محتوای آن‌ها برای آموزش هوش مصنوعی Firefly استفاده نمی‌کند. در واقع، این مدل‌ها با محتواهای دارای مجوز، مانند محتواهای Adobe Stock آموزش داده می‌شوند.

علاوه‌براین، ا‌دوبی متعهد‌ شده که هرگز مالکیت آثار مشتریان خود را تصاحب نخواهد کرد.