از زمان راه‌اندازی ChatGPT یک سال گذشته است و حالا چت‌بات هوش مصنوعی محبوب OpenAI وارد اولین سال از چرخه عمر خود شده است.

در 30 نوامبر سال 2022 اتفاق بزرگ در صنعت فناوری رخ داد و شرکت OpenAI از چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT رونمایی کرد. Chat‌GPT که تنها دو ماه پس از عرضه عمومی به رکورد 100 میلیون کاربر فعال ماهانه (MAU) دست پیدا کرد حالا یک ساله شده است.

زمانی که OpenAI سال گذشته در حال آماده‌سازی اولین نسخه عمومی ChatG‌PT بود، رهبران شرکت از آن به‌عنوان یک «پیش‌نمایش تحقیقاتی بی سر و صدا» یاد کردند. در واقع عرضه این چت‌بات تحول‌برانگیز به‌قدری بی سر و صدا بوده است که حتی برخی از کارمندان OpenAI از راه‌اندازی ChatG‌PT بی‌اطلاع بوده‌اند.

پیغام بنیانگذاران OpenAI برای تولد ChatGPT

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI در ایکس نوشت:

«یک سال پیش در چنین شبی احتمالاً در دفتر نشسته بودیم و پیش از اولین راه‌اندازی در صبح روز بعد، در حال انجام آخرین کارهای مربوط به ChatGPT بوده‌ایم. عجب سالی بود…»

«گرگ براکمن»، بنیانگذار و عضو هیئت مدیره OpenAI نیز می‌گوید:

«تولدت مبارک ChatGPT!

یک سال پیش چیزی را منتشر کردیم که قصد داشتیم «پیش‌نمایش تحقیقاتی بی‌سر‌وصدایی» باشد و انتظار داشتیم که لحظه واقعی هیجان ما راه‌اندازی GPT-4 باشد.

از همه برای تلاش‌هایشان متشکرم!»

از زمان راه‌اندازی ChatGPT در سال گذشته شاهد رشد و گسترش هوش مصنوعی به‌طور گسترده‌ای بوده‌ایم و از این چت‌بات به‌عنوان آیینه تمام نمای هوش مصنوعی یاد شده است. به گفته شرکت تجزیه و تحلیل داده Similarweb، بیش از 100 میلیون کاربر در عرض دو ماه پس از راه‌اندازی به ChatGPT دسترسی پیدا کرده‌اند. تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری UBS نیز ماه فوریه نوشتند که «نمی‌توانند رشد سریع‌تری برای یک برنامه اینترنتی مصرف‌کننده به یاد بیاورند.»

موفقیت غیرمنتظره ChatGPT همچنین یک رقابت بزرگ در بین غول‌های فناوری مانند گوگل، متا و آمازون ایجاد کرده است و همچنین الهام‌بخش چت‌بات‌های دیگری از جمله Bard بوده است.

با این حال، محبوبیت ChatGPT باعث شد تا این نگرانی به‌وجود بیاید که این فناوری ممکن است در آینده جایگزین انسان‌ها شود. همچنین OpenAI به دلیل تأثیر بر انتشار اطلاعات غلط آنلاین، جمع‌آوری غیرمجاز داده‌ها برای آموزش هوش مصنوعی و تأثیرات زیست‌محیطی مورد انتقاد قرار گرفته است.