سیستم‌های قدرتمند IBM می‌توانند به پیشبرد مسائل علمی، پزشکی و هوش مصنوعی کمک کنند.

IBM از تراشه و سیستم محاسباتی کوانتومی جدیدی رونمایی کرده است که می‌توانند در سیستم‌هایی بسیار بزرگ‌تر و سریع‌تر از کامپیوترهای سنتی استفاده شوند. این سیستم‌های قدرتمند در مسائل علمی، پزشکی و هوش مصنوعی کاربردهای بسیاری دارند.

براساس گزارش ارس‌تکنیکا، IBM از دو سیستم کوانتومی جدید پرده برداشته است. یکی از این سیستم‌ها مبتنی بر تراشه‌ای به نام Condor است که با 1121 کیوبیت، بزرگ‌ترین پردازنده کوانتومی Transmon دنیا محسوب می‌شود.

سیستم دوم ترکیبی از سه تراشه هرون (Heron) است که هرکدام 133 کیوبیت دارد. IBM درحالی از این سیستم رونمایی کرده است که رقبای آن ازجمله مایکروسافت، آلفابت، بایدو و سایر شرکت‌های بزرگ فناوری هم درحال توسعه سیستم‌های مبتنی بر بیت‌های کوانتومی هستند. بیت‌های کوانتومی یا کیوبیت، برخلاف سیستم‌های باینری صفر و یکی، محدود به یک وضعیت نیستند و هم‌زمان می‌توانند هم یک باشند و هم صفر.

سیستم‌های کوانتومی جدید IBM

IBM می‌گوید در این سیستم جدید روش تازه‌ای برای اتصال تراشه‌ها و نیز اتصال سیستم‌ها به یکدیگر ایجاد کرده است که تا سال 2033، با اضافه‌کردن یک کد جدید تصحیح خطا می‌تواند دستیابی به سیستم‌های کوانتومی را ممکن کند. به گفته IBM، این شرکت قصد دارد از تراشه جدیدش در ساخت پلتفرم سازمانی هوش مصنوعی خود استفاده کند.

«داریو گیل»، مدیر تحقیقات IBM، در بیانیه‌ای گفت: «ما در دورانی به‌سر می‌بریم که در آن از رایانه‌های کوانتومی به‌عنوان ابزاری برای کشف مرزهای جدید علم استفاده می‌شود.» محاسبات کوانتومی می‌تواند مسائل فیزیک، شیمی، مهندسی و پزشکی را در عرض چند دقیقه حل کند؛ برخی از این مسائل در ابررایانه‌های امروزی میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا تکمیل شود. داریو گیل می‌گوید که حتی اگر یک میلیون یا یک میلیارد از این ابررایانه‌ها را به یکدیگر متصل کنیم، آن‌ها نمی‌توانند محاسبات سیستم‌های جدید کوانتومی IBM را انجام دهند.

IBM قصد دارد یکی از سیستم‌های جدید را در کلینیک کلیولند در اوهایو، آمریکا راه‌اندازی کند. در این کلینیک با کمک این فناوری می‌توان رفتار تک‌تک مولکول‌های پروتئین را شبیه‌سازی کرد. چنین تحقیقاتی می‌تواند به کشف درمان برای بیماری‌هایی مثل سرطان‌ها و بیماری‌های خودایمنی کمک کند.