این هوش مصنوعی می‌تواند فرایند پیچیده و زمان‌بر کشف آنتی‌بادی‌های جدید را ساده و کوتاه کند.

IBM از همکاری جدید با شرکت تحقیقاتی Boehringer Ingelheim برای استفاده از مدل‌های بنیادی هوش مصنوعی برای کمک به کشف آنتی‌بادی‌های درمانی جدید خبر داد. آنتی‌بادی‌ها سلاح غالب در مبارزه با طیف گسترده‌ای از بیماری‌های وخیم هستند و در مقایسه با درمان‌های سنتی‌تر عوارض جانبی بسیار کمتری دارند. در روش‌های سنتی تولید آنتی‌بادی، محققان باید فرایند پیچیده و طولانی را طی کنند، حالا با کمک هوش مصنوعی IBM این فرایند کوتاه‌تر و کارآمدتر شده است.

براساس گزارش سایت IBM، این شرکت می‌خواهد با توسعه یک مدل بنیادی هوش مصنوعی برای تحقیقات آنتی‌بادی، به تولید درمان‌های نجات‌بخش کمک کند. یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که مانع توسعه درمان‌های جدید آنتی‌بادی می‌شود، ماهیت آزمایشگاهی تحقیقات آنتی‌بادی است. توسعه موفقیت‌آمیز یک درمان جدید آنتی‌بادی نیازمند تکرار کنترل‌شده است، به این معنی که درمان‌های جدید نمی‌توانند به‌سرعت تولید شوند.

تولید آنتی‌بادی با کمک هوش مصنوعی IBM

آنتی‌بادی‌ها در درمان بسیاری از بیماری‌ها ازجمله سرطان، بیماری‌های خودایمنی و عفونی نقش اساسی دارند. به‌رغم پیشرفت‌های عمده تکنولوژی، کشف و توسعه آنتی‌بادی‌های درمانی که عوامل مختلف را پوشش دهند، یک فرایند بسیار پیچیده و زمان‌بر است.

«الساندرو کوریونی»، مدیر تحقیقات IBM در زوریخ در مراسم راه‌اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی IBM، مزایای بالقوه مدل‌های بنیادی را که فراتر از هوش مصنوعی و کوانتوم هستند، برشمرد و گفت: «مدل‌های بنیادی را می‌توان برای مشکلات و داده‌هایی که خارج از حوزه زبان هستند، استفاده کرد.»

IBM و Boehringer Ingelheim امیدوار هستند که توسعه آنتی‌بادی‌های جدید با استفاده از هوش مصنوعی مولد در تولید مولکول‌هایی که قبلاً مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و حذف مولکول‌های ناکارآمد، به محققان اجازه دهد که روی موکول‌های امیدوارکننده تمرکز کنند. بدین‌ترتیب کارایی و سرعت کشف آنتی‌بادی تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

این هوش مصنوعی درواقع با سرعت ترکیب‌ها را با کمک داده‌ها بررسی می‌کند و آن‌هایی را که نتیجه ثمربخشی دارند، مشخص می‌کند. محققان با کمک این هوش مصنوعی می‌توانند روی موارد ارزشمند بیشتر متمرکز شوند.